Pembe saçlı kızlar ilham olmak için Kadıköy Rıhtım’da

Pembe saçlı kızlar, bir süredir Kadıköy Rıhtım’da herkese #DedimOlabilir diye sesleniyor. Milli voleybolcu Ebrar Karakurt’un Elidor’la birlikte başlattığı kampanyadan hareketle hazırlanan mural, hem ortaya çıkışı hem de uygulanışıyla güçlü mesajlar vermekte.

Öncelikle kaseti biraz başa saralım. Twitter’da kampanyanın #DedimOlabilir etiketini kullanarak kişisel bir hikâye anlatıyor Dr. Elanur Yılmaz. Bundan 25 yıl önce çocukken pembe saçlı bir kız çizdiği ve “Pembe saçlı kız mı olur?” yorumunu aldıktan sonra hayalleri yıkılarak yarım bıraktığı resminden bahsediyor.

Ardından Elidor’un genç kadınlara hayalleriyle arasına giren tüm engelleri aşmaları için ilham vermeyi amaçlayan Kendi Yolumuzda kampanyası kapsamında Yılmaz’la yarım kalan resminin tamamlanması için iletişime geçilmiş. Üstelik İstanbullu sokak sanatçısı KienArt’ın yorumuyla, 25 yıllık hayal kırıklığını mutlu bir anıya dönüştürecek şekilde.

KienArt’ın tamamladığı iş, 6 günlük bir çalışmayla Kadıköy meydanında bir duvara aktarıldı. Karakterlerin pembe saçlarının boyaması için Dr. Elanur Yılmaz da davet edildi. İlham dolu “Dedim Olabilir” murali, 31 Aralık’a kadar Kadıköy Rıhtım’da görülebilir.

Elanur Yılmaz - pembe saçlı kızlar
Dr. Elanur Yılmaz ve “Dedim Olabilir”
Çünkü ‘Dedim olabilir’ gerçekten çok güçlü bir ifade

Sosyal medyada paylaştığı kişisel hikâyesi toplumsal hafızamıza işleyecek bir mesajla birlikte şehrin göbeğine taşınan Yılmaz, sürecin nasıl geliştiğini ve kendisine neler ifade ettiğini şu sözlerle açıklamış:

“Açıkçası Elidor bana ilk ulaştığında epey şaşırdım. Herkes gibi ben de kendi hikâyemi paylaşmak ve Elidor’un mesajını desteklemek istemiştim sadece. Çünkü ‘Dedim olabilir’ gerçekten çok güçlü bir ifade. Bizlere önümüzdeki engelleri kabul etmek yerine onları aşmak için cesaret veriyor. Küçükken yarım bıraktığım bir hikâyeyi tamamlamak ve gelecekteki genç kadınlara ilham olmak harika bir duygu. Bu projede yer almamın arkasındaki neden de bu. Hayatta asla olmaz dediğimiz birçok şeyi sorgular ve ‘Neden olmasın?’ diyebilirsek bize birçok kapının açıldığını göreceğiz.”