Sahnede 90’lar uzantısı bir performans programı: Her Şey Her Şey Her Şey

12 Şubat 2023’e dek SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek Sahnede 90’lar sergisi, sanat ortamında “disiplinlerarası” kavramının da gündemde yer bulmaya başladığı 90’lı yıllarda ortaya çıkmış performans odaklı üretimlere yoğunlaşarak, Türkiye’nin kültür, sanat ve eğlence tarihine çok yönlü bir bakış sunuyor.


Sergi, bu dönemde performans çatısı altında birleşmiş işlerin birbiriyle kesiştiği noktaların izini sürüyor; beklenmedik bağlantılar kurarak, “sahne”nin ne kadar geniş bir yelpazede ele alınabileceğini gösteriyor. Amira Akbıyıkoğlu, Emirhan Altuner, Gül İçel ve Mine Söyler ortaklığıyla programlanan Sahnede 90’lar paralelinde pek çok etkinlik de düzenlenmekte. Bunlardan biri de sanatçı Ali Emir Tapan ve yapımcı Efe Durmaz tarafından hazırlanan Her Şey Her Şey Her Şey adlı bir performans programı.

1990’lardaki delişmen ruhun peşine düşerek; müzik, hareket ve etkileşim ağırlıklı bir dil ve onun algıyı dönüştürücü potansiyelinden güç alan performanslar, kalıplaşmış temsil biçimleri ve iktidar hiyerarşilerini sarsmanın yollarını aramanın peşinde. Kimlik ekonomisi, izleyen ve izlenen arasındaki güç dinamiklerinin nasıl dönüşebileceği, ötekilik ve görünürlük konumları gibi meseleleri irdeleyen program kapsamında performans gösterecek isimler: Kübra Uzun, Kiki ggNash, Debonair Detsuki ve Akış Ka.

19-27 Kasım’da SALT Beyoğlu ve SALT Galata yapılarına yayılacak olan Her Şey Her Şey Her Şey, herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Takvim ve performanslara dair detaylar ise hemen aşağıda:

19 Kasım Cumartesi, 16.00-17.30
SALT Galata, Kat 1
Kübra Uzun, Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun

Kübra Uzun’un performansı yapısal olarak gayet basit, bir o kadar da oyunbaz: Bir masa, masanın üstünde birkaç ikram ve su. Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun, performansçı ve masasına davet ettiği konukların sohbetiyle şekillenir. İki tarafın da hazır bir metne tabi olmadığı performans, bazen bir şarkı, bazen bir hatıra üzerinden ilerleyecek ve laf lafı açacak.

19 Kasım Cumartesi, 11.00’den itibaren
SALT Beyoğlu, Kat 1
Kiki ggNash, İsimsiz 71

“Kayıtlı olan bilgilerin ne kadarı seni yansıtıyor? Onlardan mı ibaretsin? Hangi isim tanımlamaya yeter seni?” İsimsiz 71 performansı, isim verme ritüeli odağında doğum, yaşam ve kimlik kavramlarına odaklanırken bürokrasinin gündelik hayattaki yer ve tavrını gündeme getiriyor. Performans alanında sıraya girecek ziyaretçiler, sanatçı tarafından özel olarak hazırlanan kimlikleri ve yeni isimleriyle performanstan ayrılacaklar.

26 Kasım Cumartesi, 15.00-16.00
SALT Galata, Kat 1, Atölye IV
Debonair Detsuki, Nergis

Debonair Detsuki, 2020’den bu yana profesyonel bir parfümör olarak koku üretiyor. Nergis performansı, tanrılar tarafından lanetlendiği için sudaki yansımasına âşık olan Narkissos karakterinden hareketle bedenin farkına varıldığı ana atıfta bulunuyor; koku, bakış ve dayanıklılığa odaklanıyor. Debonair’in kendi üretimi olan nergis esansı, koku ile beden ve mekân arasındaki bağları irdelemeye de vesile olacak.

27 Kasım Pazar, 15.00-16.00
SALT Beyoğlu, Kat 2
Akış Ka, Hoş Geldin

Bir kültür kurumunun içindeki beyaz duvarlar bir sergiye ve nihayetinde, sanat dünyasına sızmak için bir zemine nasıl dönüşür? Mekân buna nasıl tepki verir? Bu olasılıkları değerlendirmek üzere yola çıkan Akış Ka, ayakta kalıp ısrarla üretmeye yoğunlaşan Hoş Geldin için şu satırları not düştü: “Kendimi ispatlama savaşıma, sınırları yok etme mücadeleme hoş geldiniz. Mücadelem gelip geçici belki ama izleri kalıcı, sonsuza kadar…”