Phantom’un silahı gökkuşağı bayrağı, düşmanı homofobikler

Ünlü çizgi roman kahramanı Phantom ’un İsveç versiyonu olan Fantomen, homofobiklere gökkuşağı bayrağıyla karşı koyuyor.

Polonya’da yaşayan yazar Phillip Madden, yazdığı macerasında bu ülkedeki homofobiye dikkat çekmek için Fantomen kahramanını kullanmaya karar vermiş. Varşova’daki bir Pride kutlamasını durdurmaya çalışan bir gruba karşı mücadele veren Fantomen ’in silahıysa elindeki gökkuşağı bayrağı oluyor. Hem söz konusu fasikülün kapağında hem de olay örgüsü içerisinde gördüğümüz bu “saldırı”, İsveç ve Polonya arasında da ufak bir gerilime sebep olmuş gibi gözüküyor. Özellikle muhafazakar  yayınlarıyla bilinen Telewizja Republika kanalı, bu haberi İsveç’in bir kez daha küresel sosyal adalet hareketinin öncülerinden olmaya çalışırken kendini küçük düşürdüğü yorumuyla paylaştı.

Gerçek olaylardan yola çıkarak hazırlanmış olan bu çizgi macerayı destekleyenlerin sayısı da epey fazla. Geçtiğimiz yıl milliyetçi bir grup tarafından bir süre durdurulan “Eşitlik Yürüyüşü”ne referans veren Polonyalı gazeteci Jakub Kwiecinski, ülkedeki LGBT aktivistlerinin fazlasıyla cesur olduğunu ve bir süper kahramanın kendilerine yardım etmeye gelmeyeceğini bildiklerini sözlerine ekledi.

1930’lu yıllardan bu yana devam eden ve Türkiye’de de Kızılmaske olarak bilinen Phantom ’un elinde gök kuşağı bayrağıyla homofobiklere karşı verdiği savaşından kareler aşağıda görülebilir.

fantomen1