2010’ların en çok satan 10 çizgi romanı

10 yıllık bir zaman dilimini daha elveda derken, yayıncılık sektörü için veri sağlayıcılığı yapan ve ABD’deki bağımsızlar da dahil olmak üzere Amazon Barnes & Noble,Walmart ve Target gibi basılı dağıtım yapan yayımcıların %85’ini takip eden NPD BookScan, geçtiğimiz günlerde 2010’ların en çok satan 10 çizgi romanını paylaştı. Sadece basılı kopyaların satışlarını kriter alan liste, çoğunlukla çocuklara hitap eden çizgi romanlardan oluşmakta. Bunun en büyük sebebi de Marvel ve DC Comics fanlarının ya da The Walking Dead gibi başarılı serilerin takipçilerinin birçoğunun dijital platformlardan çizgi roman okumaya yönelmesi. 2010’un başından 2019’un sonuna kadar en çok satmış olan 10 çizgi romana yazının devamında ulaşabilirsiniz. Pek çoğunun Türkçe çevirisine ulaşabileceğinizi de belirtelim.

1. Smile Raina Telgemeier (Girlamatic)

Bütün arkadaşları gibi normal bir altıncı sınıf öğrencisi olmayan çalışan Raina, katıldığı bir izci kampında ön dişlerine zarar verince sadece dişçi fobisiyle değil büyümenin getirdiği diğer zorluklarla da başa çıkmaya çalışacaktır. Yazarın kendi hayatındaki olaylardan esinlenerek yazdığı büyüme öyküsü Smile, 2010’ların en çok satan çizgi romanı.

2. Dork Diaries Vol 1; Tales from a Not-So-Fabulous Life Rachel Renée Russell (Aladdin)

8. sınıfa yeni bir okulda başlayacak olan Nikki Maxwell’in hayatına aynı zamanda yeni bir günlük de dahil olur. Yeni bir düşman, yeni bir platonik aşk, yeni arkadaşlıklar… Ülkemizde de çevrilen Diary of a Wimpy Kid’in kadın baş karakterli versiyonu olarak lanse edilen Tales from a Not-So-Fabulous Life bu on yılların ikinci en çok satanı

3. Drama– Raina Telgemeier (Scholastic / Graphix)

Tiyatro aşığı olan Callie, sesi kötü olmasına rağmen yine de rol almak istediği Moon Over Mississipi uyarlamasına bir şekilde dahil olabilmek için teknik ekibe katılır. Ufak çaplı bir Broadway sahnesi tasarımının hayalini kuran Callie’nin hayatına iki erkek kardeşin de katılmasıyla birlikte işler kontrolden çıkar.

1997 yılında yarattığı Captain Underpants’in başarısından sonra 2016’da ilk kez sayfalarla buluşturduğu kafası köpek, vücudu insan olan Dog Man karakterinin maceraları ile geri dönen Dav Pilkey; serinin kitaplarıyla birlikte listenin 4,5,6,7,9 ve 10. sıralarına yerleşiyor.

8.sıradaki boşluğa ise zirvenin sahibi Smile’ın devamı niteliğindeki Sisters oturuyor. Raina büyüyüp abla olma hayalleri kurarken, kız kardeşi Amara’nın doğmasıyla birlikte kendini pek de planlandığı gibi gitmeyen bir kardeş ilişkisinin içinde bulur. Sonraki yıllarda aileye dahil olacak olan erkek bir bebek, kız kardeşlerin arasındaki ilişkiye de yeni bir boyut kazandıracaktır.

1. Smile by Raina Telgemeier
2. Dork Diaries Vol 1; Tales from a Not-So-Fabulous Life by Rachel Ren Russell
3. Drama by Raina Telgemeier
4. Dog Man & Cat Kid by Dav Pilkey
5. Dog Man: Lord of the Fleas by Dav Pilkey
6. Dog Man Unleashed by Dav Pilkey
7. Dog Man by Dav Pilkey
8. Sisters by Raina Telgemeier
9. Dog Man: Brawl of the Wild by Dav Pilkey
10. Dog Man: For Whom the Ball Rolls by Dav Pilke

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz