Yeni Phoenix şarkısı, coşkulu bir acil durum çağrısı

Son albümü Ti Amo üzerinden geçen beş yılın ardından Fransız alternatif pop güzelliği Phoenix, yeniden aramızda. Hem de yepyeni bir albüm haberiyle! 

Bu beş yıl tam olarak sessiz geçmiş sayılmaz aslında. Sofia Coppola’nın 2020’de yayımladığı “New York’a coşkulu bir aşk mektubu” olarak tanımlanan filmi On The Rocks’ın müzikal eşlikçilerinden “Identical”, bir Phoenix mahsulüydü.

Albüm habercisi yeni Phoenix teklisi “Alpha Zulu”, solist Thomas Mars’ın etkilendiği bir uçak yolculuğundan ilham almış. Fırtınalı ve bol türbülanslı bir seyahatte pilotun “Alpha Zulu” sözcüklerini tekrar ediyor olması, zaten uçak yolculuklarından pek hoşlanmayan Mars için âdeta bir acil durum çağrısı gibi tınlamış. O günün ardından bu sözcükler Mars’ın zihninde garip bir şekilde dönüp durmuş ve sonunda ortaya her zamankinden farklı bir sonik evrene açılan yeni Phoenix parçası “Alpha Zulu” çıkmış. “Alpha Zulu”, müziğin tedavi edici gücüne dair bir acil durum çağrısı ama bir yandan da dans pistinde enerji patlaması yaratabilecek türden bir coşku barındırıyor. 

Müziğin ortak bir şekilde icra edilmesi ve tüm bu ortak hislerinin tedavi edici bir yanı olmasının bir çeşit terapi gibi hissettirdiğini paylaşan Mars, aynı zamanda henüz ismi paylaşlmayan yeni albümün bir pandemi dönemi ürünü olduğunu ekliyor: “Bu süreçte üretilen çoğu albüm gibi bu da bir pandemi kaydı ve bu tuhaf süreçte hissettiklerimizin bir yankısı. Neyse ki artık turnelerden ve konserlerden söz edebiliyoruz.”

Yazı: Asena Büyük