Pixies ve çölde iham arayan kovboy

Geçtiğimiz günlerde üçüncü stüdyo albümü Bossanova’nın 30. yaşını özel bir baskıyla kutlayan Pixies, en son geçtiğimiz sene Beneath The Eyrie’yi yayımlamıştı. 2020’nin ilk yeni Pixies şarkısı da şimdi huzurlarımızda. “Hear Me Out” ismini taşıyan parça Black Francis ve Paz Lenchantin ortaklığıyla yazılmış. 16 Ekim’de 12 inç plak versiyonuyla piyasaya çıkacak tekliye T. Rex’in “Mambo Sun” parçasına yapılmış bir cover da eşlik edecek. 2013’ten bu yana Pixies kadrosunda bas gitar çalan Paz Lenchantin, “Hear Me Out” şarkısının; bir şeyler istendiği gibi sonuçlanmasa da umudu elden bırakmamaya dair olduğunu söylüyor. Parçanın klibinde de çölde ilham arayan “yaratıcı” bir kovboyu izliyoruz. Maximilla Lukacs imzalı klip, şarkının tozlu havasıyla müthiş bir uyum içinde.

Maximilla Lukacs videografisinden 3 favori:

Courtney Love – You Know My Name (2014)

Courtney Love, bu klipte düğün gününde terk edilen ve yüz yaşına kadar yaşayan Miss Havisham adlı bir Dickens karakteri ile bir Viktorya dönemi bebeğine benzemeye niyetlenmiş. Love tarafından canlandırılan bu karakter, Lukacs’ın yaratıcı dünyasında “hiper-feminen” ve “gerçeküstü”  bir tavırla temsil ediliyor.

First Aid Kit – Emmylou (2012)

Söderberg kardeşlerin bu parçası country müziğin ikonik şarkı yazarlarından Gram Parsons ve Emmylou Harris’in ortaklığına adanmış. Klibi de Parsons’ın öldüğü Joshua Tree Ulusal Parkı’nda, Parsons’ın doğum gününde çekilmiş. First Aid Kit bu klibi bir sihir, bir tören, geçmişin hayaletleriyle bir bağlantı olarak nitelendiriliyor.

Joanna Newsom – The North Star Grassman and the Ravens (2013)

Bir Sandy Denny cover’ı olan şarkının klibi için bir kez daha yolumuz ormana düşüyor. Dev kaktüsler, baykuşlar ve Newsom’ın arpıyla büyülü ve pastoral bir evrende vuku buluyor.

Yazı: Ezgi Karaarslan

Yükleniyor...