Politik sahnelerden distopik bir geleceğe: Mike Winkelmann’dan “Everydays”

Beeple takma adını kullanan Güney Carolinalı grafik tasarımcı Mike Winkelmann, tam 12 yıldır “Everydays” başlığı altında her gün, o gün içerisinde hazırladığı ve yapım süresi 5 dakikadan birkaç saate kadar değişen yeni bir sanat eseriyle karşımıza çıkıyor. Yarattığı “Everydays” serisiyle modern sanat camiasında dijital günlük akımının öncülerinden sayılan Winkelmann, serinin nasıl geliştiğini şöyle açıklıyor:

“[Başlangıçta] daha iyi çizebilmeye odaklanmıştım. İkinci yılda kazandığım ivmeden sonra, bunu bir süre daha yapmaya devam edebileceğimi fark ettim. Bir kez hız kazandıktan sonra, bu hız sizin daha ileriye gitmenizi sağlıyor.”

İçeriği politik sahnelerden, distopik bir geleceğe kadar değişen “Everydays”in aslında tam anlamıyla bir mesaj verme kaygısı yok. Winkelmann, her ne kadar bir politik görüşe sahip olduğunu söylese de eserlerini ne tek bir politik görüşün merkezinde ne de bir distopyanın etrafında yaratıyor.

“İnternette sorulara cevap bulan ya da bulduğunu sanan çok fazla insan var ama belki de soru sormak için duraklayan yeterince insan yok.

… Bu şekiller gelecek yılların manzaralarından parçalar. Resimlerin pek çoğu  gelecekte enerjiyi nasıl kullanabileceğimizi gösteren sıradan tasvirler.”

(Yazı: Merve Coşkun)