Popüler shonen serisi “Bleach”ten 20. yıl sürprizleri

Tite Kubo’nun doğaüstü shonen hikâyesi Bleach, aradan geçen onca yıla ve yayımlanan pek çok filler bölümüne rağmen hayranları için hâlâ heyecan verici olmaya devam ediyor. 2021, serinin yayına başlayışının 20. yılı. Bu yüzden Bleach ekseninde kimi sürprizler planlanıyor.

Aslında tüm shonen serilerinde olduğu gibi Bleach’in hikâyesi de genel olarak baş karakterimiz Ichigo Kurosaki’nin büyüme ve olgunlaşma serüveni çerçevesinde ilerliyor. Ichigo, müthiş power up yeteneğiyle her türlü beladan bir şekilde kurtulmayı ve düşmanlarını haklamayı beceriyor. Ancak Bleach sadece onun hikâyesine odaklanmıyor; yolculuğu boyunca kahramanımıza eşlik eden pek çok iyi yazılmış yan karakterle de tanışıyoruz. Zaten seriyi bu kadar popüler kılan ögeler arasında bu yan hikâyelerin rolü de oldukça büyük. 

Serinin mangakası ve yayıncı kuruluş da bu durumun farkında olacak ki Bleach’in son bölümü 2012‘de yayımlanmış olmasına rağmen yan karakterlerin serüvenleri yazılmaya devam ediyor. İlk bölümü 16 Temmuz 2018’de Shounen Jump’ta one-shot olması planlanarak yayımlanan spin-off macera Burn The Witch’in sonradan uzatılıp dört bölümlük bir seriye dönüşmesine karar verilmesi de bu popüleritenin bir göstergesi olsa gerek. 

Burn The Witch

Burn The Witch, ejderhaların yaşadığı ve İnsan Dünyası Londra’sından bir sır olarak saklanan Soul Society’nin batı kolu Reverse London’da, Wing Bind için çalışan iki cadı Noel Niihashi ve Ninny Spangcole’un maceralarını konu ediyor.

Serinin 4 bölümü, 2 Ekim 2020’de hayranların isteğine üzerine Japonya’da bir uzun metraj animasyona dönüştürülerek sinemalarda gösterildi.

Şimdi de 2021’de, aynı serinin yeni manga bölümlerinin de geleceği müjdelendi. Bleach’in  20. yılına özel etkinlikleri duyurmak için kurulan web sitesi aracılığıyla Burn The Witch’in yeni manga bölümlerine dair iki fragman paylaşıldı, ancak henüz yayın tarihini bilmiyoruz.

Thousand Year Blood War Arc

Hâlâ en büyük üç shonen serisinden biri olarak kabul edilen Bleach’in 17. sezonu, manganın son bölümü olan Thousand Year Blood War arkından uyarlanacak ve anime için de bir final olacak. Tıpkı Burn The Witch gibi Thousand Year Blood War için de kesin bir tarih paylaşılmadı, hayranların merak duygusu taze tutuluyor. Bu projeyle ilgili bilgilerimiz hâlâ 20. yıla özel kurulan sitede paylaşılan şu genel duyuru videosundan ve Shounen Jump’ın mart ayında paylaştığı duyuru tweetinden ibaret.

Bleach sergisi de yolda

Merak uyandıran bir başka sürpriz de Tokyo’da açılacak bir Bleach sergisi. Serginin önümüzdeki kış Hikarie Hall’da açılacak olduğu haberi geçtiğimiz günlerde duyuruldu.

Anlaşılan önümüdeki günlerde de Bleach’in o hype veren jenerik müziklerini dinlemeye, seneler sonra bile tüm klişe yanlarına rağmen heyecan uyandırabiliyor olmasına hayret etmeye ve gelecek haberleri merakla beklemeye devam edeceğiz. 

Yazı: Bahriye Şevval Gülteki