Posta zarfları minyatür tuvallere dönüştü

Long Beach, California’daki 10 müze ve galeriden 90’ı aşkın sanatçı posta zarflarını kullanarak “umut” temalı 120’ye yakın orijinal iş hazırladı ve ortaya Couriers of Hope sergisi çıktı. 

Sanat inisiyatifi Port City Creative Guild’ın girişimiyle oluşturulan sergide iş birliği sağlanan kurum ve kişilerin motivasyonu, sanatın herkes için makul koşullarda, erişilebilir olmasını amaçlamaları etrafında şekilleniyor. Fiziksel etkileşimin ağır aksak hâlinden öteye taşınmayı, farklı iletişim varyasyonları aracılığıyla bir aradalığın yeniden nefes almasını sağlamayı hayal ediyor. 

Luis Zavala
Ameera Daaood

Aralarında Yoskay Yamamoto, Aaron De La Cruz, Rosanne Kang Jovanovski, Christina Catherine Martinez ve Kristofferson San Pablo gibi isimlerin yer aldığı sanatçıların belirlenen tema etrafındaki yaratıcı cevapları, yeni veya kullanılmış zarflar üzerindeki dokunuşlarında vuku buluyor. Böylece bu minyatür tuvaller üzerinde eklektik tekniklerle bir araya getirilmiş illüstrasyonlar, posta damgaları ve pulların arasından kafalarını uzatmış suretler ya da çeşitli nesnelerin tasvirleri ortaya çıkıyor. Çalışmaların kaynağında 60’ların posta sanatı furyasının tezahürünü görmek mümkün.  

Sergiyi buraya tıklayarak çevrimiçi gezebilirsiniz.

Jennifer Celio
Miranda Villanueva
Vladimir Noel
Narsiso Martinez

Yazı: Melike Karabaş