Poster Posse Project, ”Mad Max” serisi ile karşımızda!

15 Mayıs’ta vizyona girecek yeni Mad Max filmi Mad Max: Fury Road , fragmanıyla büyük heyecan yaratmıştı. Filmin yaklaşıyor olmasından heyecanlanan bir başka ekip de, Poster Posse Project olmuş.

Poster Posse Project’in son serisi olan Mad Max: Fury Road çalışmalarının tamamını buradan görebilirsiniz. Aşağıda da bizim favorimiz olan birkaç örnek yer alıyor.

Johnny Domborowski:

JOHNNY DOMBROWSKI MAD MAX

Berkay Dağlar:

BERKAY MAD MAX

Ben Mcleod:

BEN MCLEOD MAD MAX

Simon Delart:

SIMON DELART MAD MAX

Bant Mag. için yaptığı çizimlerle de tanınan Berkay Dağlar, Poster Posse Project bünyesinde üretimler yapan 60 sanatçıdan biri. Dağlar’a hem projeyi hem de Mad Max: Fury Road posteri için nasıl çalıştığını sorduk.

Poster Posse Project’ten biraz bahsedebilir misin? Kimler çiziyor? Posterlerin basılı versiyonlarına nereden ulaşılıyor?
Poster Posse, popüler kültür temaları üzerine poster sanatı yapan sanatçıların bulunduğu bir oluşum. Amerikalı Don Thompson’ın kurduğu bir oluşum. Kendisi popüler kültürü üzerine haber yapan Blurppy.com’un da yaratıcısı.
Grubun en ayırt edici özelliği, yapılan işlerin sosyal medya, özellikle Twitter üzerinden yayma gücü. Film yapımcılarına bu şekilde ulaşabiliyoruz. Ekip, dünyanın çeşitli yerlerinden illüstratörden oluşuyor. 60’a yakın sanatçı var ama her projeye katılım sayısı değişiyor. Her proje bir filme adandığından süreçlerde farklı olabiliyor. Filmin stüdyosu önceden bize sipariş edip aramızdan sevdikleri posterleri filmin pazarlaması için lisanslı alabiliyor veya proje yayınlandıktan sonra sosyal medyadan farkedip aynı şekilde kullanmak isteyebiliyorlar. Eğer ses seda yoksa herkes bir süre sonra kendi e-dükkanından limitli sayıda posterini satabiliyor.

Proje kapsamında yayınlanan son seri Mad Max için hazırlanmış. Senin de nefis posterlerin var. Bu seri için çalışırken nelere dikkat ettin?
Mel Gibson’nın Mad Max’ ini herkes biliyor. Şimdi Tom Hardy ile yeni bir Max var ve bunu tek başına ön planda tutmak bana daha isabetli geldi. Tabi filmdeki atmosferi posterde hissettirmek benim için en önemli nokta.

Bundan sonra bizi Poster Posse Project’te neler bekliyor?
Tüm senenin programı belli. Ama ani dikkat çekmek ve merak uyandırmak için gizli tutuyoruz. Süpriz.

Yükleniyor...