Sigarayı bırakma döngüsü hakkında bir Protomartyr şarkısı

Yazı: Deniz Tümer

Son yılların yeniden canlanan post-punk ateşini Detroit’ten harlayan Protomartyr, yeni albümden son haberciyi ilginç bir performans videosuyla birlikte yayımladı. 2 Haziran’da  Domino Records etiketiyle dinlemeye açılacak Formal Growth In The Desert’ın tadına yakın zamanda “Make Way” ve “Elimination Dances” ile bakmıştık. Tekli üçlemesini tamamlayan son parça “Polacrilex Kid” ise ayrıksı yönler barındırsa da Protomartyr stilinden ödün vermeyen bir dört dakika vadediyor.

Adını nikotin sakızının içindeki kimyasal maddeden alan “Polacrilex Kid”in esin kaynağı, videodaki sigara adam ve dağıttığı sigaralardan da anlaşılacağı gibi Joey Casey’nin sigarayı bırakma ve yeniden başlama döngüsü. Hayatın içindeki sorunları, umutsuzlukları ham bir üslupla anlatmayı seven Protomartyr’in müziğine de cuk oturan bir konu tabii. Grubun kendine özgü, kirli ama kafa şişirmeyen düzenlemeleri ve Joe Casey’nin bağırmadan isyan eden vokalleriyle parlıyor şarkı

Canlı performans videosu, hiç istifini bozmadan parçayı çalan ekibin etrafında dolaşan -hafiften keçileri kaçırmış- bir pandomimci, bir kukla sanatçısı, süpürgeli bir cambaz ve konuyu absürtlüğüyle zirveye taşıyan bir sigara maskotu ile tuhaf mı tuhaf bir sirk filmi olarak özetlenebilir. Protomartyr’in 2 Haziran’da yeni albümden duyulmamış parçaları da çalacağı The Marty Singer Telethon için harika bir önizleme bir yandan da. 

Çölleri aşarak büyümek

Formal Growth In The Desert’ta bahsedilen, albüm her ne kadar Texas’ta kaydedilmiş olsa da aslında metaforik bir çöl. Duygu yağmuru yağmayan, hayat ormanı olmayan, zaman nehirleri akmayan bir hiçlik. Bahsedilen gelişim de Casey’nin hem annesini kaybettiği hem de doğup büyüdüğü Detroit’ten taşındığı zorlu değişim sürecine atıfta bulunuyor. Joey Casey bu süreci, sırtını Protomartyr’in müziğine dayayarak atlatmış. Sonucunda 12 parçadan oluşan bir koleksiyon ortaya çıkmış.