Queen Latifah ve Jamie Foxx, “Gospel kraliçesinin” hayatını beyaz perdeye taşıyor

Grammy ödüllü müzisyen, Black Lightning ve Why Did I Get Married filmleriyle oyuncu olarak da akıllarda yer edinen Jill Scott, Queen Latifah ve Jamie Foxx’un yapımlığını üstleneceği Mahalia! filminde ”Queen of Gospel” lakaplı müzisyen Mahalia Jackson’ı canlandıracak. Darlene Donloe’nun Mahalia Jackson biyografisinden uyarlanan senaryo, Richard Hocutt, Mark Gould ve Tricia Woodgett tarafından kaleme alınıyor. Latifah’nın eşi Shakim Compere ve Clark Sisters: The First Ladies of Gospel baş yapımcısı Holly Carter da yapımcı kadrosuna katılıyor. 

Siyah Amerikalılara özgü dinî bir müzik olan gospelin sadece kiliselerde söylendiği bir dönemde Jackson, bu müziği popüler kültürle tanıştırıp zamanının en zengin ve en ünlü sanatçılarından birine dönüşüyor. Aretha Franklin ve Della Reese’in de akıl hocalığını yapan Jackson, Martin Luther King Jr.’ın ikonik “I Have A Dream” konuşmasının ardındaki ilham kaynağı olarak biliniyor. Harry Belafonte, Jackson’ı “Amerika’nın gelmiş geçmiş en güçlü siyah kadını” şeklinde tanımlıyor çünkü sanatçı, aktivist kimliği ile Amerika’nın en çalkantılı dönemlerinde hep çok etkin bir rol oynadı.

“How I Got Over,” “His Eyes Is on the Sparrow,” “Move on Up a Little Higher,” “Amazing Grace”, “Go Tell It On the Mountain” ve daha fazla Mahalia Jackson şarkısı, projenin film müzikleri arasına eklendi bile. Latifa, Mahalia! hakkındaki heyecanını şu sözlerle paylaştı: “Bu, anlatılması çok önemli olan bir hikâye ve projede Jamie’yle çalışacağımız için çok mutluyuz. Mahalia’nın Gospel’in kraliçeliğine giden ilham dolu serüvenini paylaşmak için can atıyoruz.”

Yazı: Cansu Çubukçu