Queens Of The Stone Age’den, Bataclan saldırısının yıl dönümünde dayanışma girişimi

13 Kasım, 2015’te Paris’teki Bataclan Theatre’da gerçekleşen Eagles of Death Metal konserindeki 89 kişi dâhil olmak üzere toplamda 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırının yıl dönümü. Queens Of The Stone Age de bu yıl dönümüne ithafen, 2018’de Avustralya’nın Tasmania şehrindeki Museum Of Old And New Art’ta çaldığı akustik konserin kaydını ilk kez yayımlayacak.

Grubun MONA performansı da aslında bir hayır işi olarak düzenlenmiş ve konserden elde edilen gelirler Royal Hobart Hastanesi’ndeki çocuk koğuşuna bağışlanmıştı. Grubun bu kayıtları yayımlamaktaki ümidi ise hem Life For Paris hem de The Nick Alexander Memorial Trust için bağış toplamak. 

Josh Homme yaptığı açıklamada 2020’nin berbat bir yıl olduğunu ve insanların birbirine her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu hatırlatırken, bağış yapabilecek durumda olan herkese çağrıda bulundu.

The Nick Alexander Memorial Trust

The Nick Alexander Memorial Trust, Bataclan’daki saldırıda hayatını kaybeden Eagles of Death Metal turne ekibinin üyesi Nick Alexander anısına kurulan bir yardım platformu. 

Nick Alexander’ın kardeşi, bu yardım platformunun müzik üzerinden insanları birbirine bağlamayı amaçladığını ve bu yıl her zamankinden fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını dile getirdikten sonra Queens Of The Stone Age’e bu girişimi nedeniyle minnettar olduklarını belirtti.

Life for Paris

Life For Paris ise saldırıda hayatını kaybeden ve etkilenen kurbanların aileleri için kurulmuş bir organizasyon. Platformun kurucularından Arthur Denouveaux bu sene karantina nedeniyle insanların bir araya gelemeyeceğini fakat grubun 13 Kasım’da yayımlayacağı bu kayıtla herkesin aynı anda aynı müziği paylaşmasını sağlayarak bir birliktelik kurulacağını söyledi.

Konser, Queens Of The Stone Age’in YouTube kanalı üzerinden, Türkiye saatiyle saat 20.00’da izlenebilecek. Konserden “The Way You Used To” performansı, QOTSA tarafından daha önce paylaşılmıştı.

Yazı: Naz Başaran