Queer Eye 6. sezon değerlendirmesi (Netflix, 2021)

Bravo’da 2000’lerin başında popüler olmuş Queer Eye For The Straight Guy’ın reboot’u olan Queer Eye, orjinalinden farklı olarak sadece heteroseksüel erkeklerin değil, her cinsel yönelim ve kimlikten adayların baştan yaratıldığı bir program. Her sezon ABD’nin farklı bir eyaletine giden Fab 5, bu sefer Teksas’taki Austin şehrinden adaylarla birlikte çalışmış. Uzundur beklenen 6. Queer Eye sezonu, 31 Aralık itibariyle Netflix kataloğundaki yerini aldı.

Zaman dilimi ve mekân 

Austin, Teksas’tayız. Pandemi öncesi başlayan çekimler bir senelik zorunlu aranın ardından Mayıs 2021’de devam etmiş.

İzlemeden önce bilmemiz gerekenler

Antoni Porowski (yemek ve şarap uzmanı), Tan France (moda uzmanı), Karamo Brown (kültür ve yaşam stili uzmanı), Bobby Berk (tasarım uzmanı), ve Jonathan Van Ness’ten (bakım uzmanı) oluşan Fab 5, her sezon farklı bir şehirde; kişisel ve profesyonel yaşantılarında tıkanıklıklar, sıkışmışlıklar yaşayan kişilere uzmanlıkları doğrultusunda kendilerini yenilemeleri için yardımlarda bulunuyor. İç ısıtan hikâyeler, değerli ve anlamlı paylaşımlar sıklıkla gözleri nemlendiriyor. Serinin Almanya uyarlaması da yolda.

İlk intiba?

Fab 5 sayesinde 2022’ye yumuşacık girmek mümkün.

Queer Eye - Angel Flores

En çok neyi sevdin?

Trans atlet Angel Flores’in konuk olduğu bölüm baştan sona harikaydı. Ayrıca Safe In Austin isimli çiftlikte 170’ten fazla özel ilgiye muhtaç hayvanla ilgilenen Jamie Wallace Grenier’la tanışmak ve yaptıklarını görmek, insanlığa dair umut artıran anlardan biriydi. 

En az neyi sevdin?

Müzikler! Her bölümün konusuyla ilişkili jenerik sözlere hazırlanmış şarkılar biraz prodüksiyon kalitesini düşürüyor.

Modunu nasıl etkiledi?

Tüm stresimi aldı. Twitter feed’inde scroll yapıp tırnaklarını yiyen herkesi Queer Eye terapisine beklerim.

Queer Eye

Kimler sever? 

Dönüşüm hikâyelerinden hoşlanan herkes sever. Ayrıca hayatınızda bir şeylerin yolunda gitmediğini hissedip değişime nereden başlayacağını bulamayanlar için de kimi yol göstericiler gizli.

Bunu seven şunları da sever 

We’re Here. HBO’da 2020’de yayına başlayan program, aslında Queer Eye ile birçok açıdan benzerlik taşıyor. Bu kez rehberlerimiz RuPaul’s Drag Race mezunları Eureka, Bob The Drag Queen ve Shangela. Katılımcılara ilk drag deneyimlerini yaşatıyorlar. Bir yandan da hayatlarına ve mücadelelerine dair motive edici sohbetlere koyuluyorlar.

Formu dolduran: Cem Kayıran