Questlove yönetmenliğinde bir müzik belgeseli: “Black Woodstock”

The Roots üyesi Questlove, ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimine hazırlanıyor. 1969’da gerçekleşen Harlem Cultural Festival’ı konu edecek Black Woodstock belgeselinin yönetmen koltuğu ünlü davulcuya emanet.

O döneme dek düzenlenmiş en büyük çaplı Afro Amerikan kültürü kutlaması olan Harlem Cultural Festival’ın programında Sly & The Family Stone, Stevie Wonder, Nina Simone ve The Staples Singers gibi isimler bulunuyordu. Mount Morris Park’ta gerçekleşen ve toplamda 300 bin kişinin katıldığı festivale dair hiçbir yerde yayınlanmamış 40 saatlik görüntüler, yoldaki belgeselin de temelini oluşturuyor. 2017’de hayatını kaybeden Hal Tulchin tarafından çekilmiş görüntüler, 50 yıl sonra Questlove’ın yönetmenliğiyle izleyiciyle buluşacak.

Daha önce çeşitli sahne ve televizyon yapımlarında farklı görevlerde yer alan Questlove, ilk yönetmenliği olacak Black Woodstock hakkında şunları söyledi:

“Harlem Music Festival’ın tutku dolu hikâyesini ve müziğini, dünyanın dört bir yanındaki insanlara anlatacağım için çok heyecanlıyım… Performanslar gerçekten sıra dışı, görüntüleri ilk kez izlediğimde tam anlamıyla sersemlemiştim. Hiç anlatılmamış 50 yıllık tarihi bir hikâyeye dönüp bakmak gerçekten inanılmaz bir deneyim.”

Nina Simone’un festivaldeki performansından bir kesit izlemek isteyenleri hemen aşağı alalım.