Radiohead Kütüphanesi bir harika!

Bugüne kadar “bilgi paylaşma konusunda çıldırtıcı derecede cimri davranabilen” Radiohead yılların geleneğini bir adımla bozdu ve 20 Ocak’ta Instagram üzerinden Radiohead Public Library’i kurduklarını takipçilerine duyurdu. Gruba ait klip, albüm, albüm kapağı, (reklamsız) televizyon ve canlı performans kayıtlarının paylaşıldığı arşivde Radiohead ile ilgili aklınıza gelebilecek her çeşit malzemeye çevrimiçi ulaşmanız mümkün. Üstelik Drill EP’ye (1995), Help! A Day in the Life albümünden “I want none of this”e (2005) ve “TKOL RMX 1234567”a (2011) bu sayede ilk defa erişebiliyoruz.

https://www.instagram.com/p/B7iZAjkAs3e/

Hatırlarsanız Radiohead geçtiğimiz aylarda tüm şarkılarını YouTube’a eklemişti. Bu mecranın güzelliği YouTube’dan farklı olarak kayıtlara reklama takılmadan ulaşabilmeniz. (Sıkı hayranlar Radiohead ürünlerini de kolaylıkla sipariş edebiliyor.)

Ayrıca Radiohead Kütüphanesi, kullanıcılarına basılı kütüphane kartı da sunuyor! Kartı indirdikten sonra bastırıp kendi fotoğrafınızı yapıştırabilirsiniz. Kim bilir, grup belki bir gün kütüphane binası da kurar, lazım olur.

https://www.instagram.com/p/B7oGeE_gu6A/

24 Ocak’a kadar yaptıkları, her gün grubun bir üyesinin “kütüphaneci” olduğu turları sosyal medyadan mutlaka takip edin ve arşive sağlam dalışlar yapın, deriz. Örneğin Philip Selway’in turuna katılmak için buraya tıklayabilirsiniz.  

Yazı: Şevin Bozhan