R&B ve Soul’un yükselen 15 yıldızı

Müziğin durmak bilmeyen gelişimi, altın çağını yıllar önce yaşayan birçok türe yeniden hayat vermeye devam ediyor. Türkiye’de varlığını pek hissettirmese de son yıllarda ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede popülaritesini iyice artıran ve hem dinleyici hem de sanatçı sayısında patlama yaşanan R&B’nin geleceği emin ellerde gibi görünmekte.Yıllardır bu türün altında yapılan müziklerin çeşitliliği, onu belli bir kalıba sığdırmaya çalışanlar için kafa karıştırıcı olmuştur. Zira R&B, 1940’ların sonunda başlayıp günümüze kadar sürekli şekil değiştirirken; yeni enstrümanlar, türler ve gelişen teknolojiyi de kapsamına dâhil etti. 90’ların sonlarına doğru küllerinden doğan R&B, 2000’lerde ana akıma yerleşmiş ve kuşkusuz en parlak dönemlerinden birini geçirmişti.

Son yıllarda bu janr Frank Ocean, Kehlani, Jhene Aiko, Daniel Caesar, Ella Mai, Kali Uchis, gibi isimleri tanımamızı sağladı. 18-23 yaş arasındaki jenerasyon da arkalarından kelimenin tam anlamıyla bomba gibi geliyor. H.E.R. ve Jorja Smith gibi sanatçılar çoktan adlarını tüm dünyaya duyurmayı başardı bile.

Alternatif R&B ve neo soul ağırlıklı müzik yapan geleceği parlak 15 genç müzisyenle tanışmak için Spotify listemize ve kendilerine dair notlarımıza buyrun.

Yazı: Doruk Karaca

Jenevieve

Florida doğumlu Jenevieve, 2021 yılında çok konuşulacak isimlerden. Bahamalar ve Küba kökenli müzisyen, prodüktörü ve partneri JEAN BENZ ile tanıştığı Los Angeles’ta yaşıyor. Henüz 2 şarkı yayımlamasına rağmen 90’lar R&B sevdalılarını heyecanlandıran Jenevieve, Mart 2020’de çıkardığı “Baby Powder” teklisiyle müzik dünyasına iddialı ve sağlam bir adım attı. Bu sene içinde bir süredir hazırladığı albümünü tamamlamak niyetinde.

Dinleyin: Baby Powder

Kara Marni

22 yaşındaki Londralı müzisyen Kara Marni, pek de uzun olmayan kariyerine şimdiden 2 albüm ve birçok şarkı sığdırmayı başardı. “No Logic”, “Young Heart” ve “Close” adlı teklileriyle adını duyuran Marni, 2021’de de “Trippin” adlı şarkısıyla liste başarısı yakaladı. “Trippin”, ilk teklisi “Golden”gibi Zayn, Rita Ora ve Iggy Azalea gibi isimlerle çalışmış The Invisible Men prodüktörlüğünde kaydedildi.

Dinleyin: Young Heart

Marco McKinnis

Kariyerine şarkı söylemeye utandığı için rap yaparak başlayan Marco McKinnis, Los Angeles’ın fokurdayan R&B sahnesindeki heyecan verici isimlerden. Listedeki neredeyse herkes gibi en büyük ilham kaynakları arasında Frank Ocean’ı gösteriyor. 22 yaşındaki müzisyenin 2018 ve 2019 yıllarında yayımladığı EP’leri Underground ve E’Merse beğeni toplasa da kendisinden 1 yıldan uzun süredir ses yok. Bunu daha büyük ve çarpıcı bir albüm hazırlığına yormakta fayda var.

Dinleyin: Another Love

Kaiit

Avustralya’nın Melbourne şehrini temsil eden Papua Yeni Gineli müzisyen Kaiit, 2018’de çıkardığı EP’si Live From Her Room ile adını duyurdu; aynı yıl Avustralya ve Yeni Zelanda’da turne yaptı. 2019 tarihli “Miss Shiney” şarkısı, dünya çapında tanınmasına sebep oldu; nitekim aynı şarkıyla ARIA Müzik Ödülleri’nde En İyi Soul/R&B Şarkısı ödülüne layık görüldü.

Dinleyin: Miss Shiney

Steve Lacy

22 yaşındaki Lacy, herhangi bir müzikal ekipmanı olmadığı için şarkılarını kaydetmeye iPhone’u ile başladı. The Internet grubuyla tanıştıktan sonra telefonuyla yaptığı beatler ona henüz bir lise öğrencisiyken ilk Grammy adaylığını getirdi. Prodüktör ve besteci olarak yaptığı işler sayesinde Kendrick Lamar ile DAMN albümünde çalışan Lacy, genç yaşta ilk Grammy’sini kazandı. Sonraki dönemdeki yayınlarında da kimi beat ve vokalleri iPhone’la kaydetmeye devam eden Lacy, Apollo XXI albümüyle 2020’de bir kez daha Grammy’ye aday gösterildi.

Dinleyin: Dark Red

Hope Tala

Londralı genç müzisyen Hope Tala, hayatında kısa sürede çok şey başarmayı kendisine görev edindiğini her hâliyle belli ediyor. Zira Tala, Bristol Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünden onur derecesiyle mezun olurken prodüktörlerle tanışmayı, Starry Ache ve Sensitive Soul adlı EP’leri için çalışmayı ihmal etmemiş. Sanatçı, Cambridge Üniversitesi’nde master yapma fırsatını da müzik kariyerine odaklanmak için reddetmiş. İnsanların şarkılarıyla özel bir ilişki kurmasını önemsediğini dile getiren Hope Tala, “Her zaman müzik yapmak kaderimmiş gibi hissettim.” diyor. Sound ve söz yazarlığında yenilikçi ve ışık saçan havasını hissetmemek mümkün değil.

Dinleyin: Lovestained

Jelani Aryeh

Alternatif R&B kanadından yükselen San Diegolu Jelani Aryeh, müzik kariyerine 2016’da SoundCloud ve YouTube’dan paylaştığı kayıtlarla başladı. Frank Ocean, Steve Lacy ve BROCKHAMPTON grubundan tanıdığımız Kevin Abstract gibi belli başlı isimlerle bağdaştırmak mümkün olsa da Aryeh’nin deneysel yaklaşımı, imzası. 2019’da yayımladığı 9 şarkılık albüm Helvetica ve 2020’de paylaştığı teklisi “Stella Brown”a dikkat.

Dinleyin: Stella Brown

Melanie Faye

22 yaşındaki gitarist, şarkıcı ve söz yazarı Melanie Faye, adını sosyal medya aracılığıyla duyuranlardan. Gitar çaldığı klipleri sosyal medya platformlarında paylaşan Faye’in bir videosu, 2017 yılında SZA tarafından retweet edilince olanlar olmuş. Alabama doğumlu olan ve Nashville’de büyüyen Faye; o zamandan beri Noname, Mac DeMarco, Masego ve Willow Smith gibi birçok sanatçıyla çalışma ve performanslar sergiledi. 2020 yılında ilk EP’sini yayımlayan Faye, önümüzdeki yıllarda bu listedeki çoğu ismi sollama potansiyeline sahip.

Dinleyin: Super Sad Always

Nina Cobham

Manchesterlı müzisyen Nina Cobham, caz soslu R&B tınısını İngilizce ve İspanyolca sözleriyle harmanlayarak kısa sürede heyecan yaratmayı başardı. Çocukluğunun bir kısmını İspanya’da geçiren Cobham, henüz herhangi bir EP ya da albümü olmamasına rağmen Spotify’da 600 binden fazla aylık dinleyiciye ulaştı bile. İspanyolca’da “yalnız” anlamına gelen şarkısı “Sola” popülerliğinin kuşkusuz en büyük sebeplerinden.

Dinleyin: Sola

Serena Isioma

Söz yazarlığı ve vokal yeteneklerinin yanı sıra herhangi bir zamanla ilişkilendiremeyeceğiniz tarzıyla da şimdiden dikkat çeken 20 yaşındaki Serena Isioma, R&B dünyasında kalp atışlarını hızlandıran yeteneklerden. Chicagolu müzisyen, kariyerinin büyük bir kısmında şarkılarını odasında kaydetmiş. Kali Uchis ve WILLOW gibi sanatçıları da fazlasıyla andıran Isioma, 2020’yi The Leo Sun Sets adlı ilk albümüyle tamamladı. 

Dinleyin: Valentina

Ravyn Lenae

1999 doğumlu Ravyn Lenae, henüz lisedeyken “Greetings” adlı ilk teklisini yayımladı. 2016’da Atlantic Records ile anlaşan Lenae, bir sonraki yıl ikinci EP’si Midnight Moonlight ile çıkışa geçti. Rolling Stone’un “Tanımanız gereken 10 yeni müzisyen” listesinde kendine yer buldu. Aynı yıl SZA’in turnesinin açılış sanatçısı oldu. Prodüktörlüğünü Steve Lacy’nin üstlendiği EP’si Crush, Ravyn Lenae ile yeni tanışacaklar için güzel bir başlangıç noktası olacaktır.

Dinleyin: Sticky

Omar Apollo

Meksika asıllı Indianalı sanatçı Omar Apollo, gelecekte adını en fazla duyacağımız isimlerden olmaya aday. Bedroom pop ve R&B etkisindeki şarkılarında sık sık kökenini de temsil eden ve İspanyolca’yı efektif bir şekilde kullanan 23 yaşındaki müzisyenin yeteneklerinin sınırı yok gibi gözüküyor. Başarılı rap performanslarıyla dikkat çeken Apollo’nun hiç fena bir dansçı olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. “Ugotme” şarkısını muhtemelen bir şekilde duymuş olabileceğiniz Omar Apollo, 2020’de Apolonio albümünü yayımladı. 

Dinleyin: Ugotme

UMI

22 yaşındaki Seattle’lı sanatçı UMI, hazır beatlerin üzerine yazdığı şarkılar ve yaptığı coverlar telif yemeye başlayınca kendi müziğini yapmaya karar vermiş. İlk teklilerinin ardından, 2017 çıkışlı ilk EP’si Enterlude ile Spotify listelerinde yerini almaya başladı. Bir sonraki yıl gelen “Remember Me” teklisi ise genç müzisyenin kariyerinin en büyük dönüm noktası oldu. UMI, kendi müziğini Bedroom R&B olarak tanımlıyor.

Dinleyin: Midnight Blues

Kaash Paige

2001 doğumlu Dallaslı şarkıcı ve söz yazarı Kaash Paige, SoundCloud’da yayımladığı şarkılarla özellikle lokal sahnede adından söz ettirmeye başladı. 2019’da birçok plak şirketinin dikkatini çeken ve Def Jam Recordings ile anlaşan Paige, “Love Songs” adlı teklisiyle viral oldu. Geçtiğimiz yıl Don Toliver ve Travis Scott’la ortaklaştığı “Euphoria”yla kariyerindeki en büyük adımı atan Paige, hız kesmeden ilk albümü Teenage Fever’ı yayımladı. Listedeki herkes gibi Frank Ocean’dan ilham aldığını belli eden Paige, işi bir üst seviyeye taşımış ve bir şarkısına “Frank Ocean” adını vermiş.

Dinleyin: Frank Ocean

Kiana Ledé

Kariyerine popüler şarkılara yaptığı coverlarla start veren Kiana Ledé, sosyal medya üzerinden tanınırlığını artırdı. 2016’da MTV dizisi Scream’in kadrosuna katılan Ledé, müzisyen ve oyuncu kimliğiyle biliniyor. 2018’de Republic Records ile anlaştı ve ilk single’ı “EX”i de içeren EP Selfless’ı yayımladı. Offset, ASAP Ferg, G-Eazy ve Ella Eyre gibi isimlerle iş birliği de yapan 23 yaşındaki Ledé’nin ilk albümü Kiki, pandeminin ilk haftalarında piyasaya sürüldü.

Dinleyin: EX