Reading Hapishanesi duvarında beliren Banksy işinin gizemi çözüldü

İşleriyle toplumsal sorunlara ve adaletsizliklere dikkat çeken ve esrarengizliğini koruyan Banksy, geçtiğimiz yıl mültecileri kurtarma görevine ve sağlık çalışanlarına destek verdiği çalışmalarıyla gündemimizdeydi. 

Banksy’nin ilk başta sahiplenmediği ama stili ve tekniği dolayısıyla ona ait olduğu düşünülen bir iş, geçtiğimiz pazar gecesi İngiltere’nin güneyindeki Reading Hapishanesi’nin duvarında belirdi. Günler sonra Banksy’nin web sitesinden, hapishane duvarındaki işin hazırlık sürecinden görüntülerin yer aldığı bir video paylaşıldı. 

Ucunda daktilo sallanan bir ip aracılığıyla hapishaneden kaçmakta olan bir mahkumu resmeden iş, hapishanenin “büyük ahlaksızlık” suçundan hüküm giymiş eski mahkumu Oscar Wilde’ı akıllara getiriyor. 1895 ve 1897 yılları arasında Reading’de kalan Wilde, “Oysa herkes öldürür sevdiğini” dizesini içeren son eseri “Reading Zindanı Baladı”nı da bu duvarlar arasında yazmıştı. 

Hapishaneyle ilgili bilinmesi gereken önemli bir detay daha var: Uzun zamandır terk edilmiş durumda olan bina, 2019’da hükümet tarafından konut olarak satışa çıkarılmış. Ancak birçok sanatçının da yer aldığı bir kampanya ile eski hapishane binasının bir sanat merkezine dönüştürülmesi için çabalanıyor. 

Yazı: Duru Uslu 

Yükleniyor...