Record Store Day’in bu seneki resmi temsilcisi Pearl Jam

Record Store Day (Plak Dükkanları Günü), bu sene 13 Nisan’da kutlanıyor. Dünya genelinde özel yayınlar, etkinlikler ve kampanyalarla her sene kapsama alanı genişleyen RSD’nin bu seneki resmi temsilcisi Pearl Jam oldu.

Önceki yıllarda Run The Jewels, St. Vincent Metallica ve Jack White gibi isimler bu görevi üstlenmişti. Pearl Jam’in bu seneki RSD resmi temsilcisi olması, grubun bugüne özel yeni yayınlar ya da yeniden basımlar hazırladığına işaret ediyor.

Youtube hesabından bir video yayınlayarak RSD resmi temsilcisi olarak seçildiklerini duyuran Pearl Jam’in gitaristi Mike McCready, bağımsız plak dükkanlarının önemini hem anıları hem de gözlemleriyle anlatıyor ve bu görevin onlar için ne denli anlamlı olduğuna vurgu yapıyor.

“Eskiden hangi Aerosmith albümünü almam gerektiğiyle ilgili insanlarla uzun uzun konuşurdum. Plak dükkanları bir şeyler öğrenebileceğiniz yerler. Plak dükkanları eğlenebileceğiniz yerler. Ve en önemlisi, plak dükkanları yeni müzikler keşfedebileceğiniz yerler.”

Record Store Day, kimi plak koleksiyonerleri ve plak dükkanı sahipleri tarafından da ciddi bir olumsuz tepkiyle karşılanıyor. Bugünü boykot eden çeşitli bağımsız plak dükkanları, RSD furyasının bir gün içerisinde yayınlanması gerekenden çok daha fazla albüm ve single basılmasına sebep olduğunu ve bunun da sektörün tüm katmanlarına olumsuz etkileri olduğunu söylüyor. Berlin’in köklü plak dükkanlarından OYE’nin kurucusu Markus Lindner, bu günü neden boykot ettikleri hakkında yaptığı beş maddelik açıklamasının sonunda “Her gün plak dükkanları günüdür” diyerek Record Store Day’i eleştiriyor.