Red Bull Music Festival Istanbul "Ballroom Night" konuklarından Linn da Quebrada’nın kuir manifestosu

Red Bull Music Festival Istanbul kapsamında dünyadan ve İstanbul’dan konuklarla LGBTİ+ tarihinin zengin balo kültürü mirasının kutlanacağı Ballroom Night için heyecanla geri sayıyoruz. Ballroom Night, Okan Urun ve Melis Tezkan’dan oluşan biriken sanat kolektifi ve Red Bull iş birliğiyle 11 Ekim’de Moda Sahnesi’nde gerçekleşecek ve programın en özel konuklarından biri de Brezilya’nın kuir sahnesinin tesirli sözcülerinden, beden paradigmalarına meydan okuyan rapçi Linn da Quebrada.

Performans sanatçılarını, drag queenleri, dansçıları ve DJ’leri bir araya getirecek partinin diğer kurucuları ise deneysel kulüp sahnesinin sarsıcı güçlerinden Lyzza, voguing kültürünün önemli oluşumlarından House of Ninja ve İstanbul sahnesinden Kübra Uzun, Cake Mosque, Dudakların Cengi, Age Reform ile biriken Party !!! olacak. Kısacası Ballroom Night kapsamında Moda Sahnesi’nde çok özel performanslara, danslara, hakkı verilecek bir podyuma ve özgürleştiren lipsync deneyimlerine hazır olabilirsiniz.

Birlikte güvende, baskıdan uzak ve özgür olmak
Voguing’in tarihi, LGBTİ+ kültürünün kendini tüm renkleriyle, ana akımın baskılarından uzak, güvenli alanlarda, özgürce ifade edebilmesine dayanan bir başkaldırıya işaret ediyor. Beyaz olmayan LGBTİ+’lar tarafından 1980’lerde Harlem’de düzenlenmeye başlanan baloların izini sürerek takip edebildiğimiz bu değerli mirası İstanbul’da kutlayacak partide sahne alacak São Paulolu müzisyen Linn da Quebrada, politik dans müziği kurgusunda funk ve hip hop’tan besleniyor. Brezilya LGBTİ+ sahnesinin üretken isimlerinden Linn da Quebrada, 2017’de yayınladığı “görsel albüm” Pajubá ile büyük ses getirmiş ve ertesi sene ödüllü belgesel Bixa Travesty’nin odağında olmuştu.

Linn de Quebrada’nın kurduğu müzikal dil
İsmini Brezilya’daki trans komünitenin birbirlerini güvende tutabilmek için kurduğu dilden alan Pajubá albümünde Linn da Quebrada; ırkçılık, trans kimlik, seks işçiliği üzerine düşüncelerini ve Brezilya’da kuir olmanın ne anlama geldiğini politik olmaktan asla çekinmeyen, güçlü ifadelerle paylaşıyor.

Linn da Quebrada’nın üretimlerinin arkasındaki itici kuvvetlere, farklı yayınlara verdiği röportajlarından yaptığımız alıntılar aracılığıyla kulak verelim:

“Trans bir birey için hayat çok yalnız ve çok ürkütücü bir yolculuk olarak başlar. Ama hikâyenizi ne kadar paylaşır, kendinizi ne kadar anlatırsanız, insanlarla da o kadar çok ilişki kurabilirsiniz.”

Sleek, 2018

“Albümüme ‘Pajubá’ adını verdim çünkü benim için müzik demek bir dil yaratmak demek. […] Kadın olarak gücümü sürdürmek ve onu yeniden yaratmak için müzik yapıyorum.”

Remezcla, 2017

Paris, 28 mai 2019. Portrait de Linn Da Quebrada.

“Bazı bedenler her daim tehlike altında. Müziğimi bu tehlikeyle savaşmak için kullanıyor ve böylece kendimi de koruyorum. Kendimi yalnızca diğer insanlardan korumuyorum. Kendimi aynı zamanda benim için sağlıklı olmayan düşüncelerden de koruyorum. Kendimi sürekli bedenlerimizde ve zihinlerimizde gezinen geleneksel ve muhafazakar düşüncelerden de koruyorum. Ancak bu sayede bedenimde var olabiliyor, kendimi canlı hissedebiliyorum.”

Teddy Awards, 2018

“Toplumun zihninde bir yer kazanmak için mücadele ediyorum. Aklınızda bir yer işgal etme şansım için savaşıyorum.”

Dazed Digital, 2018

“Mücadele daima kendi içimde başlıyor. Ben de önyargılarımdan ve içselleştirdiğim cinsiyetçilikten ötürü suçluyum. Dolayısıyla diğer insanlara karşı çıkmaya başlamadan evvel bu gerçekle yüzleşmeli ve önce kendi içimdekilerle mücadele etmeliyim.”

Sleek, 2018

Ballroom Night için biletlerinizi buraya tıklayarak temin edebileceğinizi hatırlatalım. Festivalin tam programına da buradan bakılabilir. Red Bull Music Festival Istanbul programından detaylar paylaştığımız içerikler için takipte kalın.