Resmi yayın tarihlerinden önce internete sızmış 5 albüm

15 yıl önce bugün, internet ve müzik ilişkisinin nispeten başlarındayken dönemin en büyük pop yıldızı Madonna’nın merakla beklenen single’ı “Music”, planlanandan tam olarak yirmi gün önce internette yerini aldı. Günümüzde iyice alıştığımız bu durum, o dönem müzik endüstrisini kökten etkileyecek bazı değişikliklerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu ilginç yıldönümünde, son 15 yıldan internete erkenden sızmış beş albümü hatırlıyoruz.Radiohead – Kid A (2000)

Radiohead’in OK Computer albümü sonrası dünya genelinde büyük heyecan yaratan Kid A albümü öncesinde, grup üyelerinin plak şirketi Capitol’dan ilginç bir ricası vardı: Albümle ilgili hiçbir görsel tanıtım yapılmayacak. Bunun üzerine o dönem için dahiyane bir fikir bulan Capitol, çeşitli ülkelerden 1.000 web sitesine sınırlı sayıda stream imkanı vermişti. Albümün Napster’a düşmesi, dönemin internet hızını düşünecek olursak epey hızlı şekilde, 4 saat sürmüştü!

Fiona Apple – Extraordinary Machine (2005)

Fiona Apple’ın üçüncü stüdyo albümü Extraordinary Machine, kayıtları 2003 yılında tamamlandıktan sonra plak şirketi Epic tarafından alınan bekletilme kararıyla uzun süreler yayınlanmamıştı. O dönem Fiona Apple da şarkıların son hallerinden tatmin olmadığını açıklasa da Apple’ın hayranları Epic’e karşı “Free Apple” kampanyası başlattı. Fiona Apple ve Epic arasındaki mail’lere ulaşan hayranlar, 2004 sonunda albüm kayıtlarını internette paylaşmaya başladı. Sonrasında Fiona Apple, albümü büyük oranda kaydetti ve 2005’te yayınladı.

Joanna Newsom – Ys (2006)

2006 yılının müzik otoriteleri tarafından en büyük övgü toplayan albümlerinden biri Joanna Newsom’ın Ys isimli ikinci albümüydü. Drag City etiketiyle yayınlanan albümün, resmi yayın tarihinden bir ay kadar önce internete sızmasının hikayesi de ilginç. Albüm, Pitchfork’un albümlerin basın için hazırlanan promo kopyalarının yer aldığı FTP sunucusuna ulaşan hacker’lar tarafından internete sızmıştı.

Deerhunter – Weird Era Cont. (2008)

Deerhunter’ın 2008 yılında yayınladığı Microcastle‘ın bonus albümü olarak yayınlanması planlanan Weird Era Cont., canice olarak tanımlanabilecek bir şekilde internette yerini almıştı. Gruptan Bradford Cox’un, Deerhunter’ın web sitesi üzerinden paylaştığı Mediafire linkiyle ücretsiz olarak download’a sunduğu kayıtların ardından, Cox’un paylaşımı yaptığı Mediafire hesabında yer alan diğer dosyalara ulaşabilen hacker, Weird Era Cont.‘u Radiohead hayranlarının forumu olan At Ease’de paylaşmıştı.

Björk – Vulnicura (2015)

İzlandalı müzisyen Björk’ün bu yılın başlarında müjdesini verdiği ve mart ayında yayınlanacağını duyurduğu albümü Vulnicura, ocak ayında Torrent sitelerinde dolaşmaya başlamıştı. Bunun üzerine albümün resmi yayın tarihi için beklemek istemeyen Björk, albümü iTunes üzerinden 21 Ocak tarihinde yayınladı.