Rezo Gabriadze’nin sanat dünyasını anlatan belgesel: “Rezo”

Mimino ve Kin-dza-dza gibi ünlü Sovyet dönemi filmlerinin senaristi Gürcü yazar, ressam ve kuklacı Rezo Gabriadze’nin Sovyet yönetimi altındaki Gürcistan’da geçen çocukluğundan başlayarak hayatını ve sanatını anlatan harika bir belgesel: Rezo.

Heykelleri Odessa ve St. Petersburg’un caddelerini süsleyen Gabriadze’nin çizgilerini, bir görsel şölen niteliğindeki Rezo’da yalnızca eserlerinin kendisinde değil, onları tanıtan belgeselin bizzat yüzünde görüyoruz. Zira Gabriadze, klasik belgesel anlatımıyla animasyonun müthiş birleşimine şahit olduğumuz Rezo’nun çizimlerinin yarısını üstlenmiş. 

Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat Nişanına layık görülen Gabriadze’nin belgeselini, daha önce Unfriended ve Lucky Trouble filmlerini yöneten oğlu Leo Gabriadze üstleniyor. 18 Ekim’de Amerika’da vizyona girecek olan Rezo’nun yapımcı koltuğunu Gabriadze, Timur Bekmambetov ile paylaşıyor. Yönetmen Bekmambetov belgesel ve sanatçı hakkında şunları söylemiş:

“Bu belgesel ona beslediğim saygının ürünü, aynı zamanda yetenek ile inanılmaz bir büyüleyiciliğin barındığı karakterinin en açık tasviri niteliğinde. Onun hikâyelerinde hissizliğe yer yok, öyküler tam olarak içinize işliyor.” 

Yazı: Merve Coşkun