Rico Nasty, Holistic Tsunami ve bu hafta başka ne dinlesek?

17 şarkılık, dolu dolu yeni Rico Nasty albümü. Mersin’in terleten sıcağından Holistic Tsunami usulü bir aşk şarkısı. Stranger Things yıldızı Joe Keery’nin Djo projesinden yeni sesler.

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen çalma listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

ALBÜM: Rico Nasty – Las Ruinas
(Sugar Trap.)

Kendinden ve müziğinden emin, müdanasız, öfkesini bastırmaya ihtiyaç duymayan Maryland çıkışlı müzisyen Rico Nasty, Las Ruinas’ta da yine yüzde yüz kendisi olarak mikrofon başına geçmiş. Yakın zamanda verdiği bir röportajda “janrları değil, yalnızca titreşimleri” umursadığını söyleyen Nasty’nin türleri bükme ve birbirine katma yaklaşımını 17 şarkılık albüm boyunca takip edebilirsiniz. Rico Nasty’nin şu ana kadar dinleyiciyi belki de özel hayatına ve düşüncelerine en çok dâhil ettiği işinde metalden hyperpopa, drum&bass’ten bir gitar baladına kadar pek çok şey bulmak mümkün. 

TEKLİ: Turnover & Brendan Yates – Myself In The Way
(Run For Cover Records)

Virginia çıkışlı dream pop grubu Turnover, diskografisinin beşinci albümünü, albüme ismini veren parçayla duyurdu. Auto-tune vokalleri, R&B hissiyatlı düzenlemesi ve nostaljik yaylı partisyonlarıyla çok katmanlı bir prodüksiyon. Ekibe bu parçada Turnstile solisti Brendan Yates de eşlik ediyor. Albüm 4 Kasım’da yayında olacak. “Myself In The Way” için çekilen bol glitchli klip de hemen burada.

TEKLİ: Billie Eilish – Guitar Songs 
(Darkroom/Interscope Records)

Geçtiğimiz birkaç senenin en çok dinlenen pop şarkılarına imza atan Billie Eilish bu kez efektsiz, auto-tune’suz, büyük prodüksiyonlardan uzakta; en sade hâliyle karşımızda. Abisi ve prodüktörü Finneas’ın gitarının eşliğinde yumuşak vokalleriyle seslendirdiği iki yeni parçadan biri olan “TV”, bir ayrılık şarkısı gibi başlayıp müzisyenin kendini ve dünyayı eleştirdiği bir yöne doğru ilerliyor. “The 30th” ise çok sevdiği birinin ölümden döndüğü trajik bir trafik kazasını anlatıyor.

rza
ALBÜM: RZA & Bobby Digital – RZA Presents: Bobby Digital and The Pit of Snakes
(MNRK Records)

Kült hip hop topluluğu Wu-Tang Clan’ın kurucu üyelerinden Robert Fitzgerald Diggs, namıdiğer RZA, yeni uzunçalarında kendi alter egosu Bobby Digital ile güçlerini birleştirmiş. Albüm, müzisyenin aynı isimle yayımlanan yeni çizgi romanına eşlikçi bir soundtrack olarak düşünülmüş aslında. Bir benlik arayışı hikâyesi anlatan RZA, sadece hip hopla sınırlı kalmayıp akustik gitarları da işin içine soktuğu açılış şarkısı “Under the Sun” ve rock sularına kulaç attığı “Trouble Shooting”, “Coward” gibi parçalarla bir müzisyen olarak yeteneğinin gidebileceği yönlerin çeşitliliğini hatırlatıyor. 

EP: Parham A.G – Bunları Çaldım
(Eingang Records)

Frozen Clouds davulcusu ve çok yönlü müzik insanı Parham A.G’nin cover partisi başladı. Çocukluk yıllarında haşır neşir olduğu Second ve Kilink gruplarının üyelerinin günümüzdeki üretimlerine nostaljik bir bakış atıyor diyebiliriz. Parçalardan ilki, Second’ın solisti Özgün Semerci’nin geçtiğimiz yıl yayımladığı “Bomboş” şarkısına yaptığı cover. Diğeri de Kilink üyelerinin temelini oluşturduğu Palmiyeler’in ilk parçalarından “Kalbimdeki Bıçak”a Parham A.G usulü bir yorum. Coverlar, “Bu şarkıları 10 yıl önce yazsalar nasıl olurdu?” sorusuna yanıt ararken çıkmış ortaya. İyi ki de çıkmış!

TEKLİ: Star Feminine Band – Le mariage forcé
(Born Bad Records)

Yaşları 12 ile 18 arasında değişen kız çocuklarından oluşan Beninli müzik kolektifi Star Feminine Band, Kongo’ya özgü rumba tınıları, garage rock ve retro-synth soslu Batı Afrika pop’unu harmanlayan yeni bir uzunçalar yayımlayacağını duyurdu. Yaşadığı coğrafyadaki ataerkil dayatmaların kadınlar üzerinde yarattığı yıkımı olabildiğince hoşgörülü, pozitif bir yaklaşım ve neşeli seslerle anlatmaya çalışan grup ilk tadımlıkta, görücü usulü evliliğe değiniyor. Ekip, “Evlilik bir güven ve sevgi eylemidir. Zorla evlilik, bizi evin kölesi yaparak gelişimimizi engeller.” sözleriyle Afrikalı ebeveynleri, eylemlerini gözden geçirmeye davet ediyor.

june mcdoom
TEKLİ: June McDoom – The City
(Temporary Residence Ltd.)

New York’ta yerleşik besteci ve müzisyen June McDoom, parçalarında J​​oan Baez ve Judee Sill gibilerinden aldığı folk ilhamını soul, reggae ve vintage analog ekipmanlarla yarattığı ses bütünleriyle harmanlıyor. Temporary Residence Ltd.’ın yeni transferi olan McDoom’un ilk teklisi, müzisyenin üniversite yıllarında kendine sorduğu “Ben kimim? Beni ben yapan şeyler neler?” sorularından hareketle yazılmış. Köklerini keşfetmeye, kendindeki yansımalarını bulma yolculuğunu melodilere döken, nazik ve sıcak bir şarkı “The City”.

ALBÜM: Sonic Youth – Live At Brixton Academy 1992 / Live At The Warfield 1993
(Bağımsız)

1992 çıkışlı efsane albüm Dirty’nin 30 yaşına girmesi vesilesiyle o dönem çıktıkları turneden iki konserin kaydını Bandcamp hesabından paylaştı Sonic Youth. İlk kayıt, 14 Aralık 1992’de Londra’daki Brixton Academy’de gerçekleşen konserden. İkinci kayıt ise 5 Mart 1993’te San Francisco’daki The Warfield’dan. Sonic Youth, bu gecede Cell ve Screaming Trees ile sahne almış. Setlist büyük oranda Brixton Academy konseriyle aynı ama ilk kayıtta yer almayan “Teenage Riot” performansına dikkat! 

TEKLİ: Kevin Morby & Waxahatchee – The Goldheart Mountaintop Queen Directory / Tears In The Typing Pool
(Bağımsız)

Kevin Morby ve Waxahatchee Bandcamp üzerinden, birer Guided by Voices ve Broadcast coverı paylaştı. İkiliyi bir araya getiren projenin arkasındaki asıl amaç ise Kansas’taki bir sonraki seçimlerde kürtaj yasasının değişmesine karşı farkındalık yaratan bir organizasyonu desteklemek. 5 dolardan başlayarak Bandcamp sayfasından yapılan her bağış direkt olarak Vote No Kansas organizasyonuna aktarılıyor. 

sam prekop john mcentire
ALBÜM: Sam Prekop & John McEntire – Sons Of
(Thrill Jockey)

Uzundur modüler synthesizer ile besteler yapmayı sürdüren Sea and Cake solisti Sam Prekop, Nisan 2015 tarihli Bant Mag. No:39’da kendisiyle yaptığımız röportajda bu yönelimin ardında John McEntire’ın olduğunu söylemişti. Yıllar sonra ikili bir arada yalnızca modüler ve analog synthesizerlardan oluşan bir kurulumla konserler vermeye başladı. Sons Of, 2019 ve 2021 tarihli kimi performanslardan alınmış kesitlerden oluşan bir albüm. Bir saatliğine ses dalgaları arasında kaybolmak isteyenler hemen play’e bassın.

TEKLİ: Sedef Sebüktekin – Uyu
(Bağımsız)

2021’e tarihlenen “Çıplak”tan bu yana sessizliğini koruyan Sedef Sebüktekin’in yeni takvim yılındaki ilk teklisi. Cihangir Arslan prodüktörlüğünde kaydedilen “Uyu”, yıpratıcı bir ilişkinin ardından içindekileri döken birinin ağzından yazılmış. Akustik gitar arpejleri üzerine vokal armonileriyle dingin bir açılış yaptıktan sonra, yüksek bir groove’la teslim alıyor dinleyiciyi.

TEKLİ: Danny Elfman & Trent Reznor & Ghostemane – Native Intelligence
(ANTI-)

2021 çıkışlı Danny Elfman albümü Big Mess’te yer alan “Native Intelligence” şarkısı bol sürprizli yolculuğuna devam ediyor. Geçtiğimiz martta, şarkının Nine Inch Nails’in esas kişisi Trent Reznor tarafından yeniden düzenlenmiş versiyonu dinlemeye açılmıştı. Elden ele uzatılan parça bu kez trap-metal yıldızı Ghostemane’e ulaştı. Yoğun basları ve jungle ritimleriyle şarkıyı bambaşka bir karışımla yoğuran Ghostemane, fantastik bir remikse imza atmış. Yeni nesil siber kolektif TRASH GANG tarafından bir manga uyarlamasını andıran harika bir klip de hazırlanmış.

thor harris
ALBÜM: Thor Harris – Doom Dub II
(Joyful Noise Recordings)

Shearwater’ın erken dönem üyesi ve Swans’ın 2010’da yeniden bir araya gelmesinden bu yana vurmalı üstadı olarak tanıdığımız Thor Harris, dub keşiflerini sürdürüyor. Gotik folk tınılarıyla büyüleyen Marissa Nadler, geçtiğimiz ay Arkhon adlı bir albüm yayımlayan Zola Jesus, ABD punk sahnesinin en üretken figürlerinden Mike Watt, ilk albümde de yer alan Avustralyalı besteci ve görsel sanatçı Lawrence English, Sırp müzisyen Marina Tadic, Doom Dub II için Thor Harris ile güçlerini birleştiren müzisyenlerden bazıları.

TEKLİ: Eskiz – Bu Benim Yolum
(Tamar Records)

Deniz Ağan, Can Tunaboylu ve Uygar Çetiner’den oluşan Eskiz, geçtiğimiz sene yayımladığı Zamanı Geldi EP’sinin ardından bu kez bir albüm duyurusu ve yeni teklilerle aramızda. “Bu Benim Yolum”, funky melodileri ve Lale Kardeş, Yasemin Özler, Batınhan Altun gibi müzisyenlerin geri vokalleri sayesinde şarkıyı hem retro titreşimlerle sarıyor hem de yeni ve orijinal bir katman ekliyor müziğe. 

TEKLİ: Flossing – Heart of Hearts
(Brace Yourself Records)

Bodega basçısı Heather Elle, solo projesi Flossing ile ikinci EP’sini yayımlayacak. 26 Ağustos’a tarihlenen World of Mirth isimli koleksiyondan dinlediğimiz ikinci parça “Heart of Hearts”, bir gençlik filminin soundtrack’i gibi tınlıyor. Bir synth pop parçasını andıran açılışının ardından kirli gitar tonlarının hâkimiyeti ele geçirdiği parça, müzisyenin pandeminin ilk başlarında kendi cinsel kimliğini keşfetme süreci hakkında. Sözü Heather Elle’e bırakalım: “Küresel pandeminin başlangıcında bir açık ilişki talebinde bulunmam, kuir olduğumu anlama sürecimin komik ama gergin ilk adımıydı.”

djo
TEKLİ: Djo – Gloom
(Awal Recordings)

Finn Wolfhard ve Maya Hawke’un ardından bir başka Stranger Things yıldızı müzikal üretimleriyle gündemimizde. Dizinin saçlarıyla meşhur karakteri Steve Harrington’ı canlandıran Joe Keery, Djo projesiyle ikinci albümü için geri sayımı başlattı. İki dakikalık alternatif rock güzelliği “Gloom”daki vokal performansı akıllara David Byrne’ü getiriyor. Daha önce duymadığımız bir şey yok ama keyif veren, dinamik bir kayıt. Yeni albüm Decide için 16 Eylül’ü bekleyeceğiz.

TEKLİ: The Ringo Jets – Çilek Mevsimi
(Ferment Records)

İstanbul’un köklü rock’n’roll üçlüsü The Ringo Jets’i nasıl bilirsiniz? Bu soruya verilebilecek tüm yanıtlardan farklı bir sonik çehre sunan yeni bir teklimiz var. Yazlık bir TRJ güzelliği “Çilek Mevsimi”. 1960’lar tatları ve bir tutam folk rock karışımını bir araya getiren düzenleme, üçlünün serüveninde yeni bir sayfaya mı işaret ediyor, merak konusu.

TEKLİ: Sun Ra Arkestra – Somebody Else’s Idea
(Omni Sound)

Ahmet Uluğ’un heyecan yaratan projesi Omni Sound etiketiyle 7 Ekim’de yayımlanacak yeni Sun Ra Arkestra albümüyle tanışmamızı sağlayan “Somebody Else’s Idea”, ilk kez 1955’te kaydedilmiş. 1992’de hayatını kaybeden June Tyson’ın ateşli vokallerini içermese de döngüsel bir melodi etrafında çeşitlenen nefis enstrümantasyonuyla yaklaşık altı buçuk dakika boyunca ayaklarınızı yerden kesiyor; çevrenizle birlikte genişlediğinizi hissettiriyor. Kişisel ayininizi yaşayabilmek için başka uyaranlarla ilişkinizi kesebileceğiniz bir yerde, kulaklıkla dinlemeniz tavsiye edilir.

Holistic Tsunami
TEKLİ: Holistic Tsunami – Son Yaz Günü
(Universal Music Türkiye)

Yeni nesil punk akımının dikkat çekici gruplarından Holistic Tsunami’den terletici Mersin sıcağından bir aşk şarkısı. Luca Fritz ve Soupnatsy prodüktörlüğünde kaydedilen parça, eşlik edilesi vokalleri ve iki dakikalık akışına sığdırdığı tanıdık hislerle hemen dile dolanıyor. Ooooo’lar eşliğinde hep birlikte: “Bir daha doğsaydım, yine geri gelirdim. Bir daha doğsaydım, yine seni seçerdim.”

ALBÜM: Ty Segall – “Hello, Hi”
(Drag City)

Çoğunlukla fırtınalı müziklerle karşımıza çıkar Ty Segall. Son işi “Hello, Hi” ise ters köşeden vuruyor. Uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızla aynı masada oturmuşsunuz gibi hissettiriyor; rahat ama hafif bir tedirginlik var, özlemişsiniz ama bir şeylerin değiştiğinin de farkındasınız. Sadece hissettiğini hissettirmeyi amaçlayan Ty Segall, albüm boyunca hem arzuladığı hem de vadettiği gerçekliği sorgulatmanın peşinde. Akustik yaklaşımı da herkesin yaptığı gibi değil; uslu bir gitara şaşırtıcı bir enstrümantasyon ve farklı türde ritimler eşlik ediyor.

Yazı: Cem Kayıran, Elif Öz, İlayda Güler