Robert Downey Jr., Park Chan-wook’un casus dizisinde

İnsanın en primitif anlarını yakalayan Oldboy ve The Handmaiden gibi işleriyle tanınan, yakın dönem Güney Kore sinemasının en maharetli temsilcilerinden Park Chan-wook yeni bir dizi projesine el atıyor. Viet Thanh Nguyen’ın Pulitzer ödüllü romanından uyarlanacak The Sympathizer, tarihi bir casusluk dizisi. Üstelik Robert Downey Jr. da projenin içinde. 

Advertisement

Marvel Sinematik Evreni’nin göz nuru Downey Jr.; hızla yükselen bir kongre üyesi, bir CIA ajanı ve bir Hollywood film yönetmeni olmak üzere Amerikan düzeninin farklı kollarını temsil eden, birden fazla baş düşmanı oynayacak.

Yakında 2. sezonuna başlayacak Euphoria aracılığıyla HBO ile bağlarını güçlendiren A24; Olivier Assayas’ın 25 yaşına giren kült filmi Irma Vep’in yeniden çevriminin yanı sıra bu projeyle de ortaklığını sürdürecek.

Tarihsel kurgu ve casus türünün bir melezi daha

The Sympathizer’ın hikâyesi, 1970’lerin Güney Vietnam ordusuna sızmış, Kuzey Vietnam’dan bir casusun etrafında şekilleniyor. Bahsi geçen casus, ABD’ye sürüldüğünde bile yerel bir Güney Vietnam topluluğunda kök salmaya devam ediyor ve Vietnam Savaşı hakkında bir Amerikan filminin danışmanı oluyor. (Platoon ya da Apocalypse Now gibi klasikler akıllara geliyor tabii.) Sonrasında da komünistlerle savaşmak üzere bu topraklara geri dönüyor.

Flashbacklerle bezeli, Amerikan kültürü ve kimlik arayışı gibi konuları göç ve savaş ekseninde işleyecek The Sympathizer’da Downey Jr., yürütücü yapımcı rolünü de üstleniyor. Şimdiden bu projeyi can attığı bir meydan okuma ve izleyiciler için olağanüstü bir izleme deneyimi olarak görürken, yaratıcı ekibi de mükemmel bir kombinasyon olarak tanımlıyor.

Park Chan-wook, en son 2018’de John le Carré’nin aynı isimli romanından uyarlanan The Little Drummer Girl ile karşımızdaydı. Ayrıca sıradaki filmi Decision to Leave için hazırlıklarını sürdüren yönetmen, bir yandan televizyon için üretim yapmayı da özlemiş anlaşılan. Ekibin geri kalanı için meraklı bekleyiş sürerken, prömiyer tarihi ise henüz belirsiz.

Yazı: Esin Çalışkan