Robert Freeman (1936-2019)

The Beatles’ın hafızalara kazınmış albüm kapaklarının fotoğrafçısı Robert Freeman, 82 yaşında hayata veda etti.

Grubun Help!, Beatles for Sale, Rubber Soul, With the Beatles, ve A Hard Day’s Night gibi ikonik albümlerinin kapak fotoğraflarını Robert Freeman çekmişti. Bir süredir hasta olduğu bilinen Freeman’ın ölüm nedenine dair detaylar paylaşılmadı ama haber 8 Kasım’da Beatles’ın resmî Twitter hesabından duyuruldu.

Fotoğraf ve grafik tasarım sanatçısı Robert Freeman’in kariyeri The Sunday Times’da başladı. Andy Warhol ve Mohammed Ali gibi figürlerin yanı sıra John Coltrane’in de bulunduğu caz sanatçılarını portrelediği siyah-beyaz kareler kısa süre içinde The Beatles’ın menajeri Brian Epstein’in dikkatini çekti ve bir The Beatles portresine hayat vermesi için 1963’te el sıkıştılar. Bu çekimin ardından grubun favori fotoğrafçılarından birine dönüşen Freeman’ın The Beatles ile olan uzun soluklu ilişkisi de başladı ve kendisi With The Beatles, The Beatles For Sale, Help!, Rubber Soul albümlerinin kapak fotoğraflarının yaratıcısı oldu.

Paul Mc Cartney blog’unda Freeman’a şu sözlerle veda etti:

“Sevgili Robert Freeman aramızdan ayrıldı. En ikonik albüm kapaklarımızın birçoğunda imzası bulunan Robert, grupça en sevdiğimiz fotoğrafçılardan biriydi. Gerçek bir profesyonel olmanın yanı sıra çok yaratıcı biriydi ve sıra dışı fikirleri vardı. İnsanlar genellikle Meet The Beatles’ın yüzlerimizin yarısını karanlıkta bırakan kapak fotoğrafının çok özenle stüdyoda çekildiğini sanır. Ama aslında Robert bu kareyi hızlıca bir şekilde kaldığımız bir otelin koridorunda çekmişti. Fotoğraftaki ışık koridorun sonundaki pencereden gelen doğal ışıktı. Onu çekmesi yarım saat bile sürmemişti.

Rubber Soul kapağındaki fotoğraf da Bob’a ait. Normalde son ürünün nasıl görüneceğini bize aktarmak için çektiği fotoğrafları slayt göstericisiyle albüm kapağı boyutunda beyaz bir kartonun üzerine yansıtırdı. Rubber Soul fotoğraflarına bakarken ufak bir masaya dayadığı kart arkaya düştü ve fotoğraf deforme göründü. Fotoğrafın bu hali bizi çok heyecanlandırdı. Robert fotoğrafı o şekilde bastırabileceğimizi söyledi. Bu kararın albümün ismiyle mükemmel bir uyum yakalayacağını düşündük.

Bu güzel insanı çok özleyecek, güzel anılarımızı her zaman el üstünde tutacağım.

Teşekkürler Bob.”

Giriş fotoğrafı: Manuel Bruque/EPA