Robert Wyatt ve Alfie Benge’in ömürlük eserleri kitap oluyor

Nothing Can Stop Us, Shleep, Dondestan ve kulaklarda tınlayan daha birçok müzik albümünün ardındaki efsaneler Robert Wyatt ve Alfie Benge’in ürettikleri eserler Side by Side adını verdikleri bir kitapta toplanacak. 17 Eylül’de sınırlı sayıda dağıtımı yapılacak kitabın iki kapağı arasında çiftin ömür boyu yan yana ürettiği çizimler, yazılar, şarkı sözleri ve şiirler nefes alıyor.

1982’den beri birlikte üreten, yaratıcılıklarını sevgiyle besleyen ikilinin dünyasına açılacak Side by Side’a dair Brian Eno şunları söylüyor: “Ne zaman hevesli bir müzisyen bana şarkı yazımı hakkında bir şeyler sorsa, onlara Robert ve Alfie’yi gösteririm. İşleri o kadar sıra dışı, ufuk açıcı, eğlenceli ve olgun ki… Açıkçası onlarla karşılaştırabileceğim biri olduğunu düşünmüyorum. Eğer kalbinize dokunduğu kadar zihninize de dokunan şarkılar istiyorsanız, onlar bir numaradır. Bu kitabın geniş kitlelere ulaşması müziğin bugünkü halini büyük ölçüde geliştirebilir.”

Soft Machine ve Matching Mole gibi grupların kurucu üyelerinden olmasının yanı sıra uzun yıllar süren solo kariyeriyle birçok müzisyene ilham kaynağı olan Wyatt’ın albümlerini, aynı zamanda ressam olan Benge’in zihninden dökülen çizimler süslüyordu. Jarvis Cocker’ın önsözüyle yayımlanacak Side by Side’la beraber bir sürpriz daha var: Wyatt’ın His Greatest Misses kayıtlarını da içeren bir derleme albüm yolda. Domino Records tarafından yayımlanacak albüm ilk defa plak baskısıyla piyasaya sürülecek.

Yazı: Asena Büyük


Yükleniyor...