Roger Deakins’in gözlerinin son 50 yılda gördükleri: “BYWAYS”

Yaşayan en maharetli görüntü yönetmenlerinden olan Roger Deakins’in son 50 yılda çektiği fotoğrafları içeren kitabı BYWAYS, ağustos ayında satışa çıkıyor. Deakins bu haberi, karantina sürecinde senaryo danışmanı eşi James Ellis Deakins ile başlattıkları; set deneyimlerini, film dünyasının sahne arkasını ve dinleyenlerin merak ettiklerini derledikleri podcast Team Deakins’te müjdeledi.

Hollywood’un en üretken ve yetenekli görüntü yönetmenleri arasında yer alan Deakins, aynı zamanda iyi de bir fotoğraf sanatçısı. BYWAYS adını verdiği kitabı, 1971’den günümüze kişisel koleksiyonundan, daha önce yayımlanmamış siyah beyaz fotoğraflarını içeriyor. Kitabın içeriğindeki fotoğraflar, seyahatlerinde, günlük yürüyüşlerinde yakaladığı karelerden oluşuyor. Deakins, bir görüntü yönetmeni olarak çalışmalarının geniş bir kitleye ulaştığını ancak fotoğraflarını çok nadiren paylaştığını söylüyor.

BYWAYS ağustos ayında İngiltere’de, sonbaharda ise ABD’de satışa sunulacak. Ön siparişlere başlanmış bile.

Roger Deakins hakkında

No Country for Old Men, The Shawshank Redemption, Fargo, True Grit, A Beautiful Mind, Sicario dâhil sayısız film için kamera arkasına geçen Roger Deakins, tam 15 kez En İyi Görüntü Yönetimi dalında Oscar’a aday gösterildi. 2018’deki Akademi Ödülleri’nde Blade Runner 2049 ile En İyi Sinematografi ödülünü kazandı; ikinci ödülüne ise 2 sene sonra, 1917’deki sinematografi çalışması ile uzandı.

80. Akademi Ödülleri’nde The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford ve No Country for Old Men ile çifte adaylık alarak 1972’den bu yana bu başarıya ulaşan ilk görüntü yönetmeni oldu. Deakins, sinema serüveni boyunca Coen Kardeşler, Martin Scorsese, Denis Villeneuve, Sam Mendes başta birçok önemli yönetmenle çalıştı.

Yazı: Nursema Gür