Rosie Carney, Radiohead “The Bends” cover albümüyle zihnini ferahlatıyor

Bir parçasında Lisa Hannigan’ı ağırladığı 2019 tarihli ilk albümü Bare ile Vashti Bunyan ve Julie Byrne gibileriyle kıyaslanan İrlandalı folk müzik bestecisi Rosie Carney, pandemi günlerinde zihnini ferahlatmak için Radiohead’in The Bends albümünü coverlamaya girişti.

Salgın sebebiyle ikinci solo albümü kayıtlarını ertelemek zorunda kalan Carney, bu süreçte ruh sağlığı için tedavi görmeye başlamış. Kendini daha iyi hissetmek için “Fake Plastic Trees” parçasını coverlayan müzisyen, bu deneyimin iyileştirici etkisinin ardından parçayı yayımlamak istemiş ama şarkının hâlihazırda yüzlerce yorumunun olduğunu gördükten sonra The Bends albümünü baştan sona coverlamaya karar vermiş. Londralı müzisyen ve prodüktör John “JMAC” McCall’un uzaktan destekleriyle (kendisi çellodan davula pek çok enstrümanı da çalmış) The Bends cover albümü tamamlanmış.

Color Study etiketiyle 11 Aralık’ta yayımlanacak albümden “Black Star”, “Just” ve “Bones” yorumlarını dinlemiştik. Sırada iki parça daha var. Thom Yorke’un “keşke bu kadar duyarlı olmasaydım” diye iç geçirdiği “Bulletproof… I Wish I Was” ve 1987’de Michael Ryan’ın Hungerford’da 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan intihar saldırısından ilhamla yazılan “Sulk”ın, Rosie Carney yorumları hemen aşağıda.

The Bends

13 Mart’ta 25 yaşına giren albüm, Radiohead diskografisinin ikinci uzunçaları olmasının yanı sıra grubun müzikal serüveni için belirleyici olacak iki kilit figürün dâhil olduğu ilk çalışma. Hem sonraki Radiohead albümlerinde hem de grup üyelerinin birçok solo projesinde prodüktör olarak yer alan Nigel Godrich, The Bends’in John Leckie imzalı prodüksiyonunda ses teknisyeni olarak görev almıştı. Albüm kapağı da Stanley Donwood’un Radiohead için yaptığı ilk eser. Kendisi sonraki tüm Radiohead albümlerinin kapaklarına ve grubun görsel serüvenine imzasını attı.

Yükleniyor...