Ruben Östlund ve Woody Harrelson ortaklığı hız kesmeyecek gibi

İsveç’in simge sinemacılarından Ruben Östlund; Gitarrmongot / The Guitar Mongoloid (2004), De ofrivilliga / Involuntary (2008) ve Play (2011) gibi övgülerle karşılanan üç uzun metraj sonrası Force Majeure (2014) ile büyük yankı uyandırmış, kayak tatiline çıkan bir aile üzerinden erkeklik mefhumunu kurcaladığı filmiyle ünü ülke sınırlarını aşmıştı. Modern sanat dünyasını ve refahın gizliden gizliye yarattığı yozlaşmışlığı topa tuttuğu The Square’le (2017) ise şeytanın bacağını kırdı, Altın Palmiye dâhil sayısız ödül kazanıp Oscar adaylığı elde etti.

Verdiği beş yıllık aranın ardından şu sıralar 75. Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde ter döken Triangle of Sadness ile tekrar sahalarda Östlund. “Burnu havada iki model, İngiliz silah tüccarları ve diğer aşırı varlıklı yolcuların yer aldığı bir teknenin kaptanı Marksist olursa…” cümlesiyle özetlenebilecek film, sosyal statülerin ters yüz olduğu bir tekne yolculuğu üzerinden şekillendiriyor anlatısını. Issız bir adada mahsur kalındığında, teknedeki temizlik işçisi yiyecek bulmadaki yetenekleri sayesinde hiyerarşinin tepesine konumlanıyor ve olaylar gelişiyor. Uluslararası arenadan birçok oyuncunun bulunduğu kadroda Woody Harrelson, Harris Dickinson, Charlbi Dean, Iris Berben, Sunnyi Melles ve Henrik Dorsin gibi isimlere rastlamak mümkün.

Woody Harrelson gibi yıldız bir ismi yeni filminin başrolüne yerleştiren Ruben Östlund’ün, bir sonraki projesi için de kendisiyle el sıkıştığı Cannes Film Festivali’nde ortaya çıktı. Harrelson, Triangle of Sadness’ın basın toplantısı esnasında Östlund’dan bir “maestro” olarak bahsetti ve “o istese de istemese de” senaryosunun muhteşem olduğunu söylediği yeni filminde rol alacağını söyledi. İsmi The Entertainment System is Down olarak duyurulan, bu sefer bir uçak yolculuğu konu alınacak film; Aldous Huxley romanı Cesur Yeni Dünya’dan ilham almış, sosyolojik tespitlerin eksik olmadığı bir komedi olarak tanımlanıyor. 

Ufukta görünen bu proje için henüz senaryo aşamasında olunduğunu ve çekim takviminin belirsizliğini koruduğunu ekleyelim.