Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması finalistleri, yarışmanın kariyerlerine katkısını anlatıyor

Toplumsal gelişmenin ancak bireylerin potansiyelinin ortaya çıkarılması, ilham veren hikâyelerin toplumla paylaşılmasıyla mümkün olacağı anlayışından yola çıkan Sabancı Vakfı; 2016’da kısa film odaklı, uzun soluklu bir kültür sanat projesini başlatmıştı: “Kısa Film Uzun Etki”. Projenin meyvesi Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması altıncı kez düzenleniyor. Başvurular tamamlandı, bu kez seçkide “Yeni Dünyada Yeni Meslekler” odağında çekilmiş yapımlara yer verilecek. Neden mi?

“Pandeminin tüm dünyada başlattığı köklü değişim, iş kollarını ve iş yapış şekillerini derinden etkiledi. Dijitalleşen yeni dünya düzeninde bazı işler önemini yitirirken, bazı mesleklerin ise yıldızı parladı. Bu meslekler eğitim alanında birtakım yeni ihtiyaçların doğmasına sebep oldu. Yeterli eğitimsel dönüşümlerin sağlanamaması, iş kollarındaki değişimlerle birlikte bir adaptasyon sorununa yol açtı. Bu durumun bireyler üzerindeki psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkileri, ekonomik sorunların beraberinde yeni çıkmazlar meydana getiriyor.” deniyor. Bu çıkmazların düşündürdükleri, “Yeni Dünyada Yeni Meslekler” odağında çekilmiş filmlerin merkezinde yer alacak.

Şimdiye dek sırasıyla “Mülteci Kadınlar”, “Çocuk İşçiler”, “Ayrımcılık“, “Dijital Yalnızlık”, “Değişen İklimler, Değişen Hayatlar” temalarıyla düzenlenen önceki edisyonların finalistleri, geçtiğimiz günlerde Sabancı Vakfı çatısı altında bir araya geldi ve yarışmanın film kariyerlerine ne gibi katkıları olduğunu aktardılar. Ayrıca yarışmanın sanat yönetmeni, yapımcı Zeynep Atakan’ın da katılımıyla, bu seneki tema “Yeni Dünyada Yeni Meslekler”in düşündürdükleri üzerine fikir alışverişi yaptılar.

Zeynep Atakan’ın yanı sıra finalistler Ali Rıza Erdemir (Sınır), Ariel Goldenberg (Tatile Gidiyoruz), Behrouz Alami (Kabuk), Can Özmen (Weltschmerz… Dünya Hüznü), Can Yeşiloğlu (Hayır!), Elif Parlak (Mesai), Elif Reis (Bul Beni), Harun Sağlam (Körgöze), Mehmet İsmail Çeçen (Mij), Sinan Salaz (Etiket), Yeliz Gürkan (Kimin Umurunda), Yiğit Tanel Kaçar (Büyük Saat Küçük Saat) ve Zeynep Arısoy’un (Rima: Umudun Rengi) katıldığı sohbete aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması’nın finalistleri çok yakında, yarışmanın web sitesi üzerinden duyurulacak.