Sakura Festivali: Zen müzikleri, geleneksel tatlar, Miyazaki, Kendo ve dahası

Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılında, Sabancı Üniversitesi’nde konserler, gösterimler, DJ setler ve atölyelerle dolu bir festival düzenleniyor. Sakura Festivali katılımcıları, kampüste bulunan Sakura ağaçlarının çiçeklerini izleme ve bu güzelliği birlikte kutlama şansına sahip olacak.

2 Nisan Salı günü gerçekleşecek Sakura Festivali’nin gündüz programında iki heyecan uyandırıcı konser var: Japonya’ya özgü müzikal dokuları elektronik dans perspektifiyle buluşturarak benzersiz bir deneyim yaratan Kufuki ve 20 yıl önce dünyanın dört bir yanında sokak müzisyenliği yapmaya başlayan ve şifalı sesler üreten Budist keşiş Yogetsu Akasaka. Günün müzik programının diğer Japon konukları arasında DJ Salam ve DJ Kunio Teramoto da yer almakta.

Sakura Festivali’nde saat 13.00 itibarıyla Origami, İkebana, Şadoo, Sushi ve Koku atölyeleri, Kendo gösterisi ve Geleneksel Çay Seremonisi töreni gerçekleşecek. Ayrıca Hayao Miyazaki’nin sinemaya dönüşünü işaret etmesinin yanı sıra geçtiğimiz günlerde En İyi Animasyon kategorisinde Oscar Ödülü kazanan The Boy and the Heron filminin gösterimi de yapılacak. Gündüz programında gerçekleşecek tüm etkinliklere katılım ücretsiz.

Festivalin akşam programında yer alan gala etkinliğinde ise geleneksel Japonya kültürünü yansıtan özel performansıyla WA League ve yerli sahnenin en etkileyici seslerinden, söz yazarı ve besteci Cem Adrian sahnede olacak. Sakura Festivali Gala Etkinliği’nin biletleri burada. Elde edilecek gelirin tamamı Sabancı Üniversitesi’nin Geleceğe Söz Ver burs fonuna aktarılacak.

Önemli not: Sakura Festivali’ne katılabilmek için burada bulunan kayıt formunu doldurmak gerekmekte. Kampüse girişlerde güvenlik personelleri tarafından bilgi doğrulama işlemi yapılacaktır.