Salon’un 21 Eylül’de başlayacak onuncu sezonunda kimler var kimler

Salon’un 21 Eylül’de başlayacak onuncu sezonu için dopdolu bir konser takvimi önümüze serildi. Önümüzdeki aylarda Salon’da Steve Gunn, The Babe Rainbow, Iceage, Polynation, Janus Rasmussen, Sinkane, Föllakzoid, Helado Negro ve daha daha neler neler izleyeceğiz, birlikte bakalım.

Yeni Salon sezonunun ilk konseri, indie-folk nefesini ciğerlerinizin derinliklerine çekebileceğiniz Steve Gunn’dan geliyor. Kurt Vile’ın The Violators grubunun gitaristi olarak da tanıdığımız Steve Gunn, son solosu The Unseen In Between’i sene başında Matador etiketiyle yayınlamıştı. King Gizzard and the Lizard Wizard’ın Stu Mackenzie’nin dümeniyle 60’ların psikedelik ruhunu bugüne taşıyan The Babe Rainbow ise 26 Eylül’de Salon’da. Türkiye’deki ilk konserini vermeye hazırlanan bir diğer isim de İsviçreli elektro pop ikilisi Elvett. 27 Eylül’de Salon’da çalacak Elvett, ilk albümü Who Shot First?’ü 2015’de yayınlamıştı.

2019’un en başarılı ilk albümlerinden biri olan Igneous’u mayıs ayında yayınlayan Polynation kısa süre önce, haziran ayı sonunda Gezgin Salon etkinliği için İstanbul’daydı. Kataloğunda Weval ve Gidge gibi isimleri barından Amsterdam merkezli plak şirketi Atomnation’ın çiçeği burnunda elektronik ikilisi, 28 Eylül’de, Salon’da ikinci İstanbul konserini verecek. Geçtiğimiz yıllarda yine Salon’da sahne alan ve Gezgin Salon’un da ilk senesine konuk olan Kiasmos’un Janus Rasmussen‘ininyeniden Salon’un yolunu tutacağı da izleyicinin yüzüne koca bir gülümseme yerleştiren haberlerden.

Yeni sezonda bizi çokça heyecanlandıran bir diğer isimse Türkiye’deki ilk konserini verecek Danimarka punk sahnesinin son yıllardaki yıldız grubu Iceage. Bant Mag.’ın 2012 yılının en iyi yabancı albümleri seçkisinde zirvede olan Londra doğumlu Sudan asıllı müzisyen Ahmed Gallab’ın Sinkane projesi de farklı kültürlerden beslenen şarkılarıyla bu sezon Salon’da olacak. Ayrıca Londralı elektronik müzik dörtlüsü Zola Blood, ABD’li dark-synth grubu Boy Harsher ve Berlin’de yerleşik synth-pop icracısı Thomas Azier, saksafonu ve synthesizer’ıyla elektronikayı cazla harmanlayan prodüktör Laura Misch, ABD’li saksafoncu Idris Ackamoor’un The Pyramids projesi, İsviçreli akordeoncu Mario Batkovic de Salon yeni sezonunun çok sesli programının konukları arasında.

Ekim ayının sürprizleri ise 1 Ağustos’ta yayınladığı I albümünün turnesinde olacak, 1970’ler krautrock’undan hareketle bol tekrarlı ve hipnoz edici bir müzik ortaya koyan Şilili sevgili Föllakzoid ile 1980’lerin synth-pop standartlarını modernize eden Yunan müzisyen Σtellaile. Kasım ve aralıkta ise 26. İstanbul Caz Festivali programında da yer almış, yakından takip ettiğimiz davulcu Makaya McCraven, İsviçreli müzisyen ve oyuncu Thomas Kuratli’nin elektronik projesi Pyrit, son albümü This is How You Smile’ı mart ayında yayınlayan Ekvadorlu şarkıcı Helado Negro ve İtalyan piyanist Fabrizio Paterlini Salon sahnesinde olacak.

Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz. Yeni sezon biletlerinin 8 Ağustos Perşembe günü satışa çıkacağını da belirtelim.