Sanatçı İlhan Sayın’dan “Gulyabani”nin etkileyici posterindeki resmin yolculuğu

Geçtiğimiz sene Meteorlar ile Locarno Uluslararası Film Festivali’dan iki ödülle ayrılan Gürcan Keltek, 1-11 Ağustos tarihlerinde festivale yeni filmi Gulyabani ile dönüyor. Signs of Life bölümünde gösterilecek olan Gulyabani için festivalin web sitesindeki tanıtım metninde, cumhuriyet sonrası Türkiye’nin en şiddet yüklü döneminin duygusal yoğunluğuna geleceğin hatırası ve geçmişten kalan parçalarla yaklaştığı yazıyor.

gulyabani poster

Gulyabani’nin etkileyici posteri geçtiğimiz hafta sonu yayınlandı. Tasarımını Cem Çeri’nin yaptığı posterde kullanılan resim, karakalem desenleriyle de tanınan sanatçı İlhan Sayın’a ait. İlhan Sayın’a bu resmin yolculuğunun ne zaman başladığını, detaylarını ve Gulyabani’yle aralarındaki bağın nasıl kurulduğunu sorduk ve sözü ona bıraktık:

“Bu resme üç dört sene evvel başlayıp tam bitirmeden bir kenara kaldırmıştım. Gürcan resmi görmüş, sevmiş ve üzerine biraz konuşmuştuk. Özellikle sinemada ‘levitation’ yani ‘yükselme’ üzerine kısa bir sohbetimiz olmuştu.

Resmin adı ‘Exhaustion’, yani tükenmişlik üzerine bir resim. Aslında bilenler bilir, The Exorcist filminin meşhur sahnesinin bir yeniden üretimi.

Küçük bir müdahale ile, yani resmi yan çevirip asarak biraz içinde bulunduğumuz mevcut mekândan, kaostan, karabasandan kaçma, kurtulma ve uzaklaşma isteği gibi hislere gönderme yapmıştım.”

gulyabani