Sanatçı, müzisyen, oyuncu ve yazarlar, yeryüzünü iPhone objektifiyle görüntüleyen çocuklara sordu

Can Bonomo, Nevşin Mengü, Yekta Kopan, Ebru Ceylan, Bartu Küçükçağlayan ve Selçuk Erdem, yeryüzünü iPhone’larıyla görüntüleyen çocuklara sorular sordu.

Apple, dünyanın içinde bulunduğu yıkıcı tehditlere dikkat çekilen; yaşamı ve yeryüzünün güzelliğini kutlayan 22 Nisan Dünya Günü ve hemen ertesinde gelen 23 Nisan Çocuk Bayramı vesilesiyle 8-13 yaş arası 16 çocuğun Türkiye’nin farklı bölgelerinde iPhone XR ve iPhone XS ile çektiği fotoğraf ve videoları bir araya getirdi. Çocukların yakaladığı görüntüler, sevdikleri ve gelecek nesillere aktarılmasını istedikleri birbirinden farklı manzaralar ortaya koyuyor.

Ünlü isimler yeryüzünü iPhone’larıyla görüntüleyen çocuklara sorular yöneltti. Hayvanlarla sohbet edildi, Dünya dile gelip konuştu, uzaylılar yeryüzünün güzelliklerini gezdi… Can Bonomo, Nevşin Mengü, Yekta Kopan, Ebru Ceylan, Bartu Küçükçağlayan ve Selçuk Erdem’in sorularını Irmak A. (13 yaşında), Alya P. (9 yaşında), Alp K. (10 yaşında), Uygar Ş. (13 yaşında), Ekin Ö. (10 yaşında), Nida Ö. (11 yaşında), Eren A. (11 yaşında) yanıtladı.

Irmak A. (13 yaşında)

CAN BONOMO sordu:
“Hangi hayvan türüyle konuşarak anlaşabilmek isterdin?”

Irmak A. (13 yaşında) cevapladı:
Aslında, köpeğimle konuşabilmeyi, onun düşüncelerini ve hislerini öğrenebilmeyi çok isterdim. Mesela, bir fabl makinesi olsa ve bana bir hayvan seçme hakkı tanınsa, büyük ihtimalle köpeğimi içine koyar ve kendimi onunla birlikte bir fablın içinde bulmak isterdim. 

Düşündüğümüz zaman, insanlar bile iletişim kurmakta zorluk çekiyorlar. Yani bu hayvanlarla konuşma fikri bazılarına çok saçma gelebilir. Ama ben, hayvanlarla konuşmayı çok isterdim. Çünkü günümüzde, insanlar iletişim kurmakta zorlandığı için bazen, konuşacak birilerine ihtiyaç duyuyor. Hazreti Mevlana’nın da dediği gibi, “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır ” ve aslında özünde; olay sadece konuşabilmekte değil, aynı zamanda dinleyebilmekte. Ve bence bu yüzden; bir ağzımız, iki kulağımız vardır!

Alya P. (9 yaşında)

YEKTA KOPAN sordu:
Kimileri uç uç böceği der, kimileri uğur böceği. Ama bence dünyanın en güzel hayvanlarından biri ve üstelik dünyanın dengesi için de çök önemli bir rolü var. Peki uğur böceği sana uğurlu geldi mi?”

Alya P. (9 yaşında) cevapladı:
Getirdiğini hatırlamıyorum ama onu elime aldığım an sanki özel güçlerim var gibi hissettim.

Alya P.’nin (9 yaşında) iPhone ile çektiği “Doğanlar” videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Eren A. (11 yaşında)

NEVŞİN MENGÜ sordu:
Sence hayvan sevgisi nedir? Doğayı korumak için neler yapmalıyız?”

Eren A. (11 yaşında) cevapladı:
Hayvan sevgisi merhamettir. Hayvanlara iyi davranmak, yemek vermek, öldürmemek ve onları özgür bırakmaktır. Çöp atmamalıyız, fabrika bacalarına filtre takılmalı ve çevreye pet şişe ve naylon atmamalıyız.

Alp K. (10 yaşında)

SELÇUK ERDEM sordu:
“Uzaylılar gelse onlara yeryüzündeki hangi doğa güzelliğini gezdirmek isterdin?”

Alp K. (10 yaşında) cevapladı:
Uzaylılar gelse önce onlara kendimin de çok sevdigi etli ekmeğin tadına bakmalarını isterdim. Tadına baktırmadan da göndermezdim. Kesinlikle Pamukkale travertenlerini gezdirmek isterdim. Çünkü o kadar eşsiz ki görenin beğenmemesi imkansız. 

Uygar Ş. (13 yaşında)

BARTU KÜÇÜKÇAĞLAYAN sordu:
Uygar, bir kuş fotoğraf çekebilseydi neyin fotoğrafını çekerdi sence?”

Uygar Ş. (13 yaşında) cevapladı:
Hani bir kuş üzerimize pislediğinde bunu şans olarak kabul ederiz ya. Fotoğrafçı kuşumuz da bu şanslı kişinin tam kafasına düştüğü anı çekmek isterdi.

Ekin Ö. (10 yaşında)

EBRU CEYLAN sordu:
Ağaçlar olmasaydı dünya neye benzerdi? Dünya konuşabiliyor olsa insanlara ne söylerdi?”

Ekin Ö. (10 yaşında) cevapladı:
Ağaçlar olmasaydı dünyamız kurak olurdu ve hiçbir şeye benzemezdi. Ağaçlar olmasa hava da temizlenemezdi ve karbondioksit solumak zorunda kalırdık. O zaman da yaşamazdık tabii ki. Ağaçlar bizim her şeyimizdir. Ağaçların olmadığı kurak bir dünyada yaşamak istemiyorum ben. Bu yüzden ağaçların değerini bilmeliyiz ve doğayı korumalıyız. Doğayı asla kirletmemeliyiz.

Dünya konuşabilse, “Halime bak, her yerim çöp içinde. Dumandan geçilmiyor. İnsanlar keşke benim onları düşündüğüm gibi azıcık beni düşünseler. Ne hallere düştüğümü görseler keşke. Ama benim de temiz olmak istediğimi bir türlü anlamıyorlar. Değerimi bilen o kadar az insan var ki… Ne yapacağımı bilmiyorum, çok üzgünüm.” derdi.

Ekin Ö.’nün (10 yaşında) iPhone ile çektiği “Kayalar” videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Nida Ö. (11 yaşında)

Nida Ö. (11 yaşında) cevapladı:
Dünya konusabilseydi insanlara “Neden beni kirletiyorsunuz? Kirletmeseydiniz tüm gezegenlerin içinden en güzeli, en makyajlısı ben olurdum” derdi. “Denizlerimi, dağlarımı, ormanlarımı, doğamı sevin. Sevin ki evrendeki tüm gezegenlerin içinden en güzeli ben olayım” derdi.