“Sandman” evreninden yeni bir seri: “The Dreaming: Waking Hours”

Sandman evreni mayıs ayında yayımlanacak yeni maceralarıyla tekrar gündemde. Neil Gaiman’ın 1988-1996 yılları arasında yayımlanan kült çizgi romanı Sandman’in geniş evreni yeni bir seri kazanıyor.

Daha çok yetişkinlere özel olarak hazırlanan DC Black Label’dan yayımlanacak seri The Dreaming: Waking Hours ismini taşıyor. Yayımlandığı dönem ve sonrasını en çok etkileyen çizgi romanlardan biri olan Sandman, gerek fantastik anlatısı gerek de sanatsallığıyla ikonlaşmış bir çizgi roman olarak kabul ediliyor.

Mayıs ayında yayımlanacak yeni seri, Sandman evreninde geçtiğimiz nisan ayında sona eren The Dreaming’in devamı olarak düşünülüyor. Her zaman olduğu gibi rüyaların karanlık tarafları ve hatta kâbusların temasını oluşturacağı serinin yazarı ise G. Willow Wilson. Wilson, Marvel evreninin ilk Müslüman süper kahramanı olarak tanınan Kamala Khan’ın da yaratıcılarından biri. Kendisinin DC’nin klasik serilerinden Superman ve Wonder Woman’a, Sandman’in de üyesi olduğu DC Vertigo evreninde ise Air ve Vixen serilerine katkısı olmuştu. Kapak tasarımı çizgi roman âleminin yaşayan efsanelerinden Bill Sienkiewicz’e ait olduğu Waking Hours’un çizimleri Nick Robles imzasını taşıyor.

Serinin ilk kitabı 6 Mayıs 2020 tarihinde satışa çıkacak. Sandman, bu sıralar daha çok Netflix’te yayınlanacak dizi uyarlamasıyla konuşuluyor.

Yazı: Can Özsoy