SBTRKT'ın paletindeki renkler: ‘’Wonder Where We Land’’

1936’da Meksikalı sanatçı Pedro Linares çok tuhaf bir hastalığa yakalanmıştı. Rüyalarında deforme olmuş imgeler görüyordu. Kelebek kulaklı eşekler, minik filler, 3 bacaklı keçiler… İşte Aaron Jerome’a, ikinci albümünü yaratırken bu renkli tablo ilham vermiş. Wonder Where We Land’deki görsellerden şarkılara dek her şeyde, bu tribal dünyayı görmek mümkün.

SBTRKT – Wonder Where We Land (Young Turks)

Maskeler, primitif melodiler, Borges’in uzun kollar ülkesi… Sanatçı, tekno bir parçadan, bir hiphop parçasına atlayabiliyor. Sanki ormanda dans eden bir kabile reisine benziyor.

https://www.youtube.com/embed/gs0xe9DQEPc

‘’Day 1’’ albüme yumuşak bir giriş yapıyor. Hemen ardından Sampha’nın spirituel sesiyle canlandırdığı ‘’Wonder Where We Land’’e geçiyoruz. Bu kırılgan ses, ‘’Temporary View’’, ‘‘If It Happens’’ ve ‘’Gon Stay’’e de hayat veriyor. Lir çalan bir nymph gibi. Şarkıları büyülenerek dinliyorsunuz. ‘‘New Dorp. New York’’, Vampire Weekend’den Ezra Koenig’in teatral vokali eşliğinde bir tekerlemeye dönüşmüş. Gargoyles, gargling oil, gargoyles, gargling oil…

SBTRKT – Ezra Koenig düeti ”New Dorp. New York” için çekilen nefis klip!

‘’Look Away’’de ise tamamen şiirsel bir hava var. Caroline Polachek etkisi diyelim. ‘‘Higher’,’ eksantrik bir yükseliş. Biraz etnik dinsel törenleri hatırlatıyor. Yüzümüze renkli boyalar sürüp, gökyüzüne doğru garip sesler çıkarıyoruz. ’‘Voices in My Head’’ ile albüme hakim olan tradisyonel döngü tamamlanıyor. Ormanın ruhu için dans ediyoruz. Neon ışıklar ve alevler arasından!   .

Albümdeki her bir şarkı Aaron Jerome’un paletindeki renklere dönüşmüş. Bize de albümü dinlerken, bu heyula dünyasının içinde kaybolmak kalıyor.

wonderwhereweland

+ Özellikle Sampha işbirliği sonucu yaratılan şarkılar müthiş!
– Şarkılara biraz daha delilik eklemek gerek. Frida Kahlo ruhu eksik kalmış.

Yazı: Semra Uygun