Scarlett Johansson - Disney davası sonuçlandı

Scarlett Johansson, geçtiğimiz aylarda Black Widow’un gösterime girdiği gün çevrimiçi yayın hizmeti Disney+ kataloğuna da eklenmesi sebebiyle Disney’e dava açmıştı.  Disney’in yapılan sözleşmeye uymadığını ve bu hamlenin Black Widow’un gişe başarısını etkilediğini öne sürmüştü. Şirketten gelen açıklamada sözleşmenin ihlalinin söz konusu olmadığı vurgulanmış, ayrıca Johansson’a da mevcut pandemi koşulları ve salgının küresel etkileri konusunda duyarsız olduğu eleştirisi yapılmıştı. 

Davanın, film stüdyolarının streaming platformlarıyla dönüşen yeni yayın modeline dair sektörde bir kırılma noktası olması bekleniyordu. Bu bağlamda Scarlett Johansson’ın mücadelesi birçok oyuncudan ve sektör çalışanından destek gördü ve sözleşmelerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine yönelik kamuoyu oluşturuldu.

Detaylar paylaşılmasa da iki tarafın uzlaşmaya vardığı görülüyor. Johansson yaptığı açıklamada davanın sonuçlanmasının ardından Disney’le anlaşmazlıkların çözülmesinden memnun olduğunu ve önümüzdeki yıllarda tekrardan birlikte çalışmak için sabırsızlandığını belirtmiş. Disney ise benzer bir tavırla, içerik sorumlusu Alan Bergman’ın aracılığıyla Johansson’a Marvel sinematik evrenine yaptığı katkılar için teşekkür ederek, Tower of Terror dâhil olmak üzere gelecekteki birçok projede onunla tekrardan çalışmak için heyecanlı olduklarını iletti. Bu noktada Tower of Terror vurgusu dikkatleri çeken bir detay, zira Johansson’ın başrolünü ve yapımcılığını üstlendiği projenin dava sebebiyle askıya alınacağı konuşuluyordu.

Muhtemel bir gizlilik anlaşmasından dolayı dava detayları hakkında bilgi sahip olunmasa da Disney’in sözleşme ihlalinin 50 milyon dolardan fazla bir kâr kaybına sebep olduğunu iddia eden Johansson tarafı talep ettikleri tazminatı almış ve stüdyo ile olan yasal anlaşmazlıkları çözmüş olmalı ki tarafların işbirliği önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Ayrıca bu dava, yaratıcı ekipler ve stüdyolar arasındaki dinamikleri değiştirecek bir emsal niteliği de taşıyor gibi görünüyor.

Yazı: Zeynep Kıymacı