Olan, olduğu gibi: Şehirde Kimse Yokken üzerine

Zorlu PSM‘in ilk tiyatro prodüksiyonu Şehirde Kimse Yokken, soru sordukça yeni sorular yaratan, cevapların hem tanıdık hem de çok yabancı olduğu bir Ahmet Sami Özbudak metni. Yönetmenliğini Lerzan Pamir’in yaptığı; kadrosunda Elçin Sangu, Ali Seçkiner Alıcı, Kerem Arslanoğlu, Elif Ürse ve Ersin Arıcı’yı barındıran oyun, sezon boyunca Zorlu PSM’in Turkcell Platinum Sahnesi’nde görülebilir.

İzlemeden önce bilmeniz gerekenler

Zorlu PSM yapımı oyun; maruz kaldığı şiddetten kaçan ve çareyi erkek kılığına girerek saklanmakta bulan bir kadının hikâyesi. Sığındığı berberde kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan Rukiye’nin tek önceliği hayatta kalmak. Geride bıraktıklarına duyduğu özlemi bile bastırmak zorunda kalıyor.

İlk intiba?

Eliçin Sangu’nun role uygunluğu ve oyuncuların uyumunun ilk sahneden başlayarak çok iyi olması…

En çok neyi sevdin?

Oyuncu yönetiminin hiç aksamaması; sahnede abartıdan uzak, doğal gibi yapmadan doğal olabilen oyuncular izlemek ferahlattı.

En az neyi sevdin?

Oyunun belli zamanlarında araya giren “anlatıcı” zaman zaman oyundan kopmanıza neden olabiliyor (bence). Anlatıcıyı dinlerken başka bir oyundaymış gibi hissedebiliyorsunuz.

En çok hangi sahneye/unsura yükseldin?

Berber dükkânında geçen Ali-Rukiye (Hakan) sahneleri son derece iyi yazılmış, iki ayrı dünyanın insanını ortak paydada buluşturan; salt sevginin zaman, mekân ve koşullardan bağımsız oluşabileceğini hatırlatan sahnelerdi.

Modunu nasıl etkiledi?

Bıçak sırtı ve ağır bir konuyu dramatize etmeden, ağlak bir yol tutturmadan, olanı olduğu gibi anlatması pozitif bir etki yarattı diyebilirim.

Kimler sever?

Güncel meselelerle ilgili şeyler izlemeyi seven, sahnede temiz oyunculuklar görmek isteyen herkes Bu Şehirde Kimse Yokken’i sevecektir.

Soru işaretleri / varsa oyunun kafanda açtığı tartışmalar…

Şiddete maruz kalanların yüzde kaçı hayatta kalabiliyor? Hayatta kalanların yüzde kaçı gerçekten yaşayabiliyor? Hasbelkader kaçanlar olduğunda yakalanmama ve kendine yeni bir hayat kurma ihtimalleri ne?

Formu dolduran: Hande Sönmez