Şehre BAK’tan yolculuğun farklı hâlleri üzerine üretimlere açık çağrı

İfade alanları sınırlı genç hikâye anlatıcılarının görsel üretimini 2012’den bu yana destekleyen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK’ın 31’e Ekim’e kadar başvuruları açık yeni bir çağrısı var: Yol Boyu.

Yol Boyu, yolculuğun farklı hâlleriyle ilgili anlardan ve izlenimlerden oluşsa da bir araya geldiğinde bütünlüklü bir hikâyenin kapısını aralayan en fazla 1 dakikalık videolarınızı ya da 8-12 fotoğraftan oluşan hikâyelerinizi, 100-150 kelime uzunluğunda metinlerinizle birlikte 31 Ekim’e kadar bekliyor. Başvurmak isteyenler buraya tıklayabilir. Sehrebak.org’un geçmiş çevrimiçi sergilerini incelemek isteyenleri ise buraya alalım.

Yol Boyu çağrı metni şu şekilde: “Yolda olmayı sevmeyen var mı? Uzun ya da kısa, karada ya da suda, kalabalık ya da tek başına yolculuk, var oluşumuzun ayrılmaz bir parçası. Yolda olmak, bazen bir hayat muhasebesi, bazen bir sabırsızlık vesilesi, bazen bir rahatlama, bazen de zorlanma demek. Her koşulda keşiflerle, sürprizlerle dolu bu deneyim sırasında, bazen ilk kez gördüğümüz, bazense defalarca karşılaştığımız ve önünden geçip gittiğimiz şeyleri bir anda fark ediyor olmak bizi şaşırtır. Merak duygumuzu tetikleyen, uzaklaşma isteğimizi tatmin eden, anonimleşmenin rahatlığıyla bilinmez bir yerde olmanın tedirginliği arasında bir yerlerde dolaştığımız, bize yeni kapılar açan bir süreç…”

“Bu çağrı, asıl olarak yolculuğun bizde bıraktığı, keşif duygusu uyandıran izlere yöneltiyor bakışını. Kimi zaman bir eşya, kimi zaman kulak kabartılan bir diyalog ya da göze çarpan bir yol işareti, kimi zamansa kısa derin bir uyku… Yolculuğun farklı hâlleriyle ilgili anlardan ve izlenimlerden oluşsa da bir araya geldiğinde bize bütünlüklü bir hikâyenin kapısını aralayan en fazla 1 dakikalık videolarınızı ya da 8-12 fotoğraftan oluşan hikâyelerinizi 100-150 kelime uzunluğunda metinlerinizle birlikte 31 Ekim’e kadar paylaşmanızı bekliyoruz.”