“Seinfeld” 30 yaşında: Diziden 10 favori yan karakter

Sitcom tarihinin en özel yapımlarından biri olan Seinfeld’in ilk bölümü 5 Temmuz 1989’da yayınlanmıştı. Her birini yakın birer dostumuz gibi tanıdığımız Jerry, Elaine, George ve Kramer’ın yanı sıra birçok unutulmaz yan karakter de yaratan Seinfeld’in 30. yaş gününde;

Bant Mag. ekibinin diziden favori yan karakterleri…

Tim Whatley

Bryan Cranston’ın canlandırdığı “Yıldızların diş hekimi” Tim Whatley, ilk olarak 6. sezondaki The Mom and Pop Store bölümünde karşımıza çıkmıştı. Jerry’den tuhaf bir şekilde nefret eden, bir süre Elaine’le çalkantılı bir ilişki yaşayan ve The Yada Yada bölümünde “artık Yahudi olduğunu” açıklayan karakter, özellikle Jerry’nin dişçi koltuğunda gerim gerim gerildiği muayene sahnesiyle hatırlanıyor.

Puddy

Asıl adı David Puddy olan karakter, Elaine’in aşk hayatının en tanındık simalarından biri. 6. sezonda Jerry’nin araba tamircisi olarak tanıdığımız Puddy, Patrick Warburton tarafından canlandırılıyor. Elaine’le olan fırtınalı ilişkisinde Jerry’den öğrendiği bir “yatak odası hareketini” yapmasıyla tartışma yaratan Puddy, dizinin finalinde mahkemede de karşımıza çıkıyor. Puddy ve Elaine’in önce ayrıldığı, sonra barıştığı, sonra tekrar ayrıldığı ve bunların hepsini bir uzun uçuşta yaptığı 9. sezon bölümü The Butter Shave, karakterin unutulmaz bölümlerinden biri.

Estelle Costanza

George’un bir anlamda kâbusu olan ama yoğun bir şekilde de bağlı olduğu annesi. Estelle Harris’in canlandırdığı Estelle Costanza, hayatındaki iki erkek olan oğlu George ve eşi Frank’in sevdiği her şeyi anlamsız bulan bir karakter. Jerry’nin ebeveynlerini snob olarak gören, Kramer’la flört halinde olan ve oğlunun birçok ilişkisinin sonlanmasına sebep olan Estelle Costanza, birçok Amerikan sitcom’unda gördüğümüz anne tiplemesinin en nitelikli örneklerinden biri. Estelle’i tanıdıkça George’a daha fazla sempati duymamak elde değil.

Jackie Chiles

Özellikle O.J. Simpson davasıyla hatırlanan ünlü avukat Johnnie Cochran’ın bir parodisi olan Jackie Chiles’la 7. sezonda Kramer’ın avukatı olarak tanışmıştık. Abartılı mimikleri ve etkileyici konuşma çabasıyla başlı başına bir komedi unsuru olan Chiles, dizinin finalinde de kahramanlarımızın avukatı olarak boy gösteriyor. Phil Morris’in canlandırdığı karakter, dizi bittikten yıllar sonra da çeşitli reklam filmlerinde yer aldı. Hatta bir Jackie Chiles spin-off’u da gündemi bir süre meşgul etse de proje hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Sidra Holland

Teri Hatcher’ın kariyeri için bir dönüm noktası olan karakteri Sidra Holland, Jerry Seinfeld’in tanıştığımız sayısız kız arkadaşından duyduğumuz repliklerden en unutulmazını söylüyor: “They’re real and they’re spectacular” (Gerçekler ve muhteşemler)! Elaine’in Sidra’nın göğüsleri hakkında yaptığı “gerçek değil” iddiasının ardından olaylar birbirine karışıyor ve Jerry’yle Sidra tatsız bir ayrılık yaşıyor. Gerçek ve muhteşem tanımı, dizinin final bölümünde avukat Jackie Chiles’ın yanında Sidra’yı gördükten sonra bir kez daha kulaklara çalınıyor.

“Crazy” Joe Davola

Jerry’den nefret eden bir başka yan karakter. Agresif mizacı ve sık değişen ruh haliyle, Jerry ve arkadaşlarına korku salan “Crazy” Joe Davola, dizinin senaristlerinden Larry David’in yakın arkadaşı, prodüktör Joe Davola’dan ilhamla yaratılmış. Bir yazar ve senarist olan Davola’nın öfkesinin sebebi de NBC’nin senaryosunu reddetmesini Jerry Seinfeld’e bağlaması. Peter Crombie’nin canlandırdığı Davola, Kramer’ın kafasına attığı tekme ve Jerry’nin telefonuna bıraktığı sesli mesajla hafızalarda.

Susan Ross

Yolu George Costanza ve Jerry Seinfeld’le kesiştikten sonra başına onlarca talihsizlik gelen bir karakter. 4. sezondaki The Pitch bölümünde bir NBC çalışanı olarak tanıdığımız Susan Ross, George Costanza’nın trajik aşk hayatında önemli rol oynuyor. George’la garip dinamikleri olan bir ilişki yaşayan Ross, ilerleyen sezonlarda da sıklıkla Seinfeld bölümlerinde yer aldı. George’la dönem dönem birlikte olup ayrılan, arada bir lezbiyen ilişki deneyimi yaşayan Ross’un başına en çok belayı Kramer’ın açtığı söylenebilir. Bir bölümünde Susan Ross’un üzerine kusan Kramer, karakterin ailesinin dağ evini yakıyor. 7. sezonda George’la evlenecek olan Susan, eli sıkı Costanza’nın nişan davetiyesi için seçtiği düşük kalite zarfların yapışkanlarından zehirlenerek ölüyor.

Bob Sacamano

Seinfeld’de ismini sıklıkla duyduğumuz ama bir kez olsun görmediğimiz bir yan karakter. Cosmo Kramer’ın iyi bir arkadaşı olduğu bilinen ve başına gelen onlarca olayı birer efsane gibi Kramer’dan dinlediğimiz Bob Sacamano’ya dair bildiklerimiz arasında şunlar var: Bir dönem New Jersey’de yaşadı ve bir kondom fabrikasında çalıştı; bir süre zihin hastalıkları enstitüsünde tedavi gördü fakat uygulanan elektroşok tedavisi ona işlemedi; bir parkta kunduz kürkünden yapılmış Rus şapkaları satıyordu… Karakterin yaratıcısı olan senarist Larry Charles, Bob Sacamano’nun gerçek bir arkadaşı olduğunu ama dizide bahsi geçmeye başladıktan sonra aralarının açıldığını söylüyor.

Leslie

Kramer’ın kız arkadaşı, kıyafet tasarımcısı Leslie’yi birçoğumuz “The Low Talker” (Düşük konuşan) ismiyle hatırlıyoruz. Kramer’ın Leslie’yle tanışmak üzere yemeğe davet ettiği Jerry ve Elaine’in, Leslie’nin ağzından çıkan kelimeleri bir türlü duyamamasıyla birlikte yaşadığı gerilimin sonuçları ağır oluyor. Kısık sesle konuşan Leslie’yi bir türlü anlayamayan Jerry, korsanlarsan esinlenerek yaratılmış yeni tasarım bir gömleği televizyonda giymek üzere kazara bir söz verme gafletinde bulunuyor. Sonrasında yaşananlar, Seinfeld’e yaraşır bir kaosu beraberinde getiriyor ve nihayetinde Wendel Mendrum’un canlandırdığı Leslie’nin sesini “You bastard! (Seni pislik!)” diye bağırırken duyuyoruz.

George Steinbrenner

George Costanza’nın New York Yankees’deki patronu olarak dizide yer alan George Steinbrenner, kulübün gerçek sahibinin karikatürize edilmiş bir versiyonu. Dizide genellikle arkasından gördüğümüz Steinbrenner’ı seslendiren de Larry David. Sıkı bir Yankees taraftarı olan George’un bir iş görüşmesi sırasında gördüğü Steinbrenner’a son yıllardaki kötü kararlarına dair agresif çıkışı, onun Yankees’de işe girmesine sebep olmuştu. Dizide aldığı kötü kararlar ve sürekli alakasız hikâyeler anlatmasıyla Costanza’nın başını epey ağrıtan George Steinbrenner, yalnızca insanları üzmek için kulübü New Jersey’e taşıma tehdidi yapacak kadar da zalim. 7. sezonda bir bölümde kendini canlandırmak üzere kamera karşısına geçen George Steinbrenner, daha sonra bu sahnenin kullanılmamasını istemiş. Bunun sebebi de aynı bölümde Susan Ross karakterinin öleceğini öğrenmesi olmuş. 2010 yılında hayatını kaybeden Steinbrenner, Seinfeld’in büyük bir hayranı olduğunu birçok röportajında dile getirmişti.

George Steinbrenner’ın konuk olduğu sahne dizide yayınlanmasa da dijital mecralarda izlenebiliyor.