“Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?”nün sinema uyarlamasına ilk bakış

1999’dan bu yana defalarca kez sahnelenip 1 milyonu aşkın seyirci tarafından izlenen, Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği BKM oyunu Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?’yü hatırlarsınız. 50 yıllık bir dönemde, beş farklı zaman diliminde geçen metin; arka plandaki Türkiye panoramasının eşliğinde, üstün zekâlı Gülseren’in hayatından kesitler sunmaktaydı. Başroldeki Demet Akbağ’ın Afife Jale Ödülü kazanmış performansına; Yılmaz Erdoğan, Zerrin Sümer, Salih Kalyon, Figen Evren, Sinan Bengier gibi isimler eşlikçiydi.

Uzun yıllardır BKM ile Yılmaz Erdoğan’ın, oyunun sinema uyarlamasına niyetli olduğu bilinmekteydi. Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü? filminin 9 Nisan’dan itibaren Netflix kataloğunda yer alacağı, bir fragmanla duyuruldu.

Bir röportaj aracılığıyla yapılacak geri dönüşlerde; sivri dili, zekâsı ve ateş böceklerine merakıyla bilinen Gülseren’in kişisel yaşamından detaylara ortak olunacak. O, deneyimlerini muhabire aktarırken; tektipleştiren eğitim sistemine, evliliği kutsayan toplum düzenine, kör bir tutkuyla bağlanılan her türlü fikre, küreselleşme ve teknolojik gelişmelerle beraber yalnızlaşan insanlığa temas edilecek.

Rejisini Andaç Haznedaroğlu’nun üstlendiği, Yılmaz Erdoğan’ın kendi metninden uyarlanan senaryoyu kaleme aldığı, Ecem Erkek’i ise başrolde gördüğümüz filmin oldukça geniş bir oyuncu kadrosu mevcut. Engin Alkan, Devrim Yakut, Atakan Çelik, Merve Dizdar, Ahmet Rıfat Şungar, Asuman Dabak ve Ülkü Duru künyedekilerden birkaçı.