Sesli adımlarla, yıkılmış bedenlerin mimarisine doğru

8 Avrupa ve Akdeniz ülkesinden kurumların partnerliğiyle 70’in üzerinde sanatçıyı bir dizi dans performansı ve etkinlikte bir araya getiren Beyrut Uluslararası Dans Platformu’nun 17. edisyonu, “Architecture of a Ruined Body” başlığı altında çevrimiçi olarak sürüyor. Organizasyon kapsamında kurumları bir araya getiren Maqamat, Lübnan’da çağdaş dans kültürünün gelişimine katkıda bulunmak için 2002’de Beyrut’ta kurulmuş; 2020’de merkezini Lyon’a taşımıştı. 

Advertisement

Sanatçılar, festival organizatörleri ve kültür mekânları etkinlikle bir araya gelerek; beden üzerinden olasılıkları, kırılganlıkları, esneklikleri ya da başkaldırıları düşünüyor; kriz anlarındaki varlığını sorguluyor.

Dünyanın küresel bir dönüm noktasında olduğundan yola çıkan etkinlik serisi, 2019 ve 2020’de yaşanan şok edici sosyal, politik ve sağlık temalı olayların getirdiği kaçınılmaz sorgulama, keşif ve yenilenmelerle ilgileniyor. 

“BIPOD 2021: Architecture of a Ruined Body”,  27 Haziran’a kadar çevrimiçi olarak buradan takip edilebiliyor. 

Türkiyeli katılımcıların performanslarına kısa bir bakış

Projeye bu sene Türkiye’den Filiz Sızanlı ve Mustafa Kaplan öncülüğündeki İstanbul merkezli Taldans ile birlikte Cansu Pelin İşbilen ve Fatih Gençkal’ın taze girişimi, İzmir merkezli tibia x fibula katılıyor.

Audio Choreography: Walk / Taldans – 27.05.2021, 14:00

Bedeniniz, kentin bedeninde nasıl var oluyor? Bu ikili ilişkiyi farklı bir perspektiften deneyimlemek için çıktığınız yürüyüşte size eşlik edecek bir ses koreografisi.

Taldans on Taldans / Taldans – 27.05.2021, 20:00

İstanbul’un kentsel ve tarihi sembol yapılarında çekilen Victory Over the Sun videosundan hareketle Taldans’ın, kent içinde kurduğu etkileşimlere göre performans parçalarını nasıl oluşturduğunun dinleneceği bir ders-performans.

Demonstrating Istanbul’s Anthropocene / Taldans – 28.05.2021, 17:00

Çevre bilimi, mimarlık ve belgeselcilik üçgeninde; kentteki insan ve insan dışı hareketliliği ele alış biçimlerinin tartışılacağı bir panel.

Walkthrough: Intersections / tibia x fibula – 28.05.2021, 19:00

Bedeni, kent manzarasının parçası sayılabilecek bir mekan olarak araştırmasının yanı sıra dijital bir bağlantı aracılığıyla dünyanın farklı yerlerinde fiziksel değişimler yaratan bir flanöz/r deneyimi.

Kendilerini; kültürün yeniden düşünülmesiyle sanatsal ifade ve katılım için yeni kanallar açma olasılıkları arayan bir öneri olarak tanımlayan, projenin organizatörü Citerne.live oluşumunun web sitesi üzerinden diğer etkinliklere de erişebilirsiniz.

Yazı: İlayda Güler