Bu kez bir manga olarak, Sex Education

2019’dan bu yana Netflix’in en popüler içerikleri arasında anılan Sex Education’ın 4. sezonu için geri sayım devam ediyor. Öte yandan, yeni bölümler için sabırsızlananları heyecanlandıracak bir gelişme gündemde: Otis, Maeve, Eric ve okul arkadaşlarının maceraları ekranlardan matbuya taşındı. Sex Education uyarlaması olan aynı isimli manga, an itibarıyla satışta.

Japonya menşeli Kadokawa şirketine bağlı Global Comic bünyesinde yayımlanan manga, John Tarachine’in çizimleriyle hayata geçti. Kendisini, 2020’de yayımladığı ve hem yazıp hem de çizdiği bir önceki çalışması Umi ga Hashiru End Roll‘dan hatırlamak mümkün. Manganın, karakterlerin yeni maceralarına yer verdiğini ve İngilizce yayın tarihine dair henüz bir bilgi olmadığını da ekleyelim.

Bu uyarlamaya yeşil ışık yakan Netflix’in, anime pazarında bir adım öne geçmek için son yıllarda çeşitli adımlar attığı bilinse de Sex Education için herhangi bir anime çalışması henüz bulunmuyor.

Dizinin hem yakaladığı popülerlik hem de gördüğü eleştirel takdirle Netflix için büyük bir başarı olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Platformun istatistiklerine göre, şimdiye dek dünya çapında 40 milyondan fazla izleyiciye ulaştı Sex Education. Ayrıca türün diğer örneklerinde sıklıkla sansasyonel hâle getirilmiş ergen cinselliğini ele alış biçiminin ve meselesine dürüst, içten yaklaşımının; büyük bir beğeni toplamasındaki başlıca etmenler arasında olduğu aşikâr. 

Sex Education’ın başrol oyuncuları, seri sayesinde elde ettikleri popülerlikle birçok heyecan verici projeye dâhil oluyor bir yandan. Eric’i canlandıran Ncuti Gatwa’nın 14. Doktor rolüyle Doctor Who’nun yeni yüzü olacağı yakın zamanda kesinleşmişti. Gatwa ve dizide Maeve’e hayat veren Emma Mackey, Greta Gerwig’in büyük merak uyandıran Barbie filminin ekibinde de birlikteler. Mackey’yi İngiliz yazar ve şair Emily Brontë olarak izleyeceğimiz Emily ile Gatwa’nın çekimleri devam eden mini dizisi Masters of the Air de ufukta gözükenlerden. Asa Butterfield ise şu sıralar, son Peter Strickland harikası Flux Gourmet ile gündemde.

Asa Butterfield, Ncuti Gatwa, Aimee Lou Wood ve Mimi Keene’in, Sex Education‘ın 3. sezonuna dair merak ettiklerimizi yanıtlağı video röportaja tek tıkla ulaşılabilir.

Yazı: Hatice Melike Gürer