Shane Pierce’ın esrarengiz göçebeleri: ‘’Nomads’’

Bugünlerde North Carolina’da sakin bir nehir kıyısında yaşayan Shane Pierce, etrafındaki tenhalığı yağlı boya ile yarattığı göçebe ruhlarla dolduruyor. Ancak tenhalığı sevmesi durağanlığı sevdiği anlamına gelmiyor. Çünkü Pierce, yıllarca Amerika’nın çeşitli yerlerini bir göçebe ruhuyla dolaşmış ve farklı yerlerde yaşamış.

Sanatçının konargöçer ruhu, yalnızca hayatı yaşama şeklinde değil, sanat kariyerinde de belli ediyor kendini. Zira kendisi yağlı boya dünyasına yerleşmeden evvel; animatör, grafik tasarımcı ve dijital illüstratör olarak çalışmış. Sonunda da asıl tutkusunu keşfetmiş.

Sanatını tam anlamıyla hayatına dönüştüren -veya hayatını sanata dönüştüren- Pierce’ın, Amerika’nın kendine özgü manzaralarının arka planı oluşturduğu yarı karanlık yollarda, elinde bavulu, başında gözlerine kadar inen şapkasıyla kasabaya hep yeni gelen, hep dolaşan ve asla bir yere varamayan göçebesi, sanatçının kendisiyle özdeşleştirdiği Dark traveler’ı (esrarlı gezgin), bütün bu bilgiler ışığında âdeta tanıdık bir hâl alıyor.

Dark traveler ile diğer esrarlı göçebeleri içeren ve sanatçı tarafından aynı zamanda  kitaplaştırılan Nomads serisinden bir seçkiyle baş başa bırakıyoruz sizi.

(Yazı: Merve Coşkun)