Shannon Lay yorumuyla bir Nick Drake klasiği

Yazı: Sevda P. Yıldız

2020’ye kadar üyesi olduğu Los Angeles çıkışlı punk rock grubu FEELS ve Ty Segall’s Freedom Band ile tanınan Shannon Lay, folk tınılarına yöneldiği solo kariyerinin 4. stüdyo albümü Geistı 2021 sonbaharında yayımlamıştı. Şimdi ise setler hâlinde yayımlanacak bir cover serisi için gün sayıyor.

Bir süre yoluna sevdiği parçaları yeniden yorumlayarak devam edeceğini duyuran Californialı müzisyen, Covers Vol.1 adını verdiği albümünden ikinci tekliyi paylaştı. Geçtiğimiz ay dinlediğimiz Elliott Smith – Angeles yorumunun ardından sıra bir Nick Drake klasiğine geldi: Müzisyenin 1972’ye tarihlenen eşsiz son albümü Pink Moon’un kapanışını yapan “From The Morning”.

Sub Pop etiketiyle yayımlanacak Covers Vol. 1 albümüyle ilgili duyduğu heyecanı şu sözlerle özetliyor Shannon Lay: “Cover yapmaya bayılıyorum. Sevdiğim şarkılara kendi perspektifimi katmak ve bu olağanüstü müzisyenleri duyurmak benim için büyük keyif. Covers Vol.1 şarkıları “Shannonlaştırma” takıntımın kutlaması olacak bir serinin ilk basamağı.” 

Projenin başlangıcı olan ilk koleksiyonda Arthur Russell, Vashti Bunyan, Sibylle Baier gibi isimlerin yanı sıra eski grup arkadaşı Ty Segall’dan “The Keepers” ve OCS usulü bir ninniyi andıran “I Am Slow”u da yorumlamış Shannon Lay. Bir de The Velvet Underground’dan “I’m Set Free”yi coverlamış tabii. Bant Mag. No:76’da grup hakkında çekilen belgeselden ilhamla hazırladığımız Hissettirdikleri ve öğrettikleriyle The Velvet Underground dosyası için kapısını çaldığımız Shannon Lay, grubun üzerindeki etkisine dair bir mektup kaleme almıştı:  “Çizgilerin dışını da renklendirmek konusunda hiçbir zaman sınıfta kalmadılar ve bu kendi müziğimde de başarmak istediğim bir şey.”

“Angeles” ve “From The Morning” ile açılan albümün şarkı listesi ve kapak görseli aşağıda.

1. Angeles (Elliott Smith)
2. From the Morning (Nick Drake)
3. Blues Run the Game (Jackson C. Frank)
4. Close My Eyes (Arthur Russell)
5. The Keepers (Ty Segall)
6. I Lost Something in the Hills (Sibylle Baier)
7. Glow Worms (Vashti Bunyan)
8. I’m Set Free (The Velvet Underground)
9. I Am Slow (OCS)