Shirley Collins’le gelenekler arasında: “Wondrous Love”

60’lar ve 70’lerin özlenen folk rüzgârlarına doğru yola çıkıyoruz… Shirley Collins, 2016’da 38 yıl aranın ardından paylaştığı Lodestar albümünü takip eden ikinci bir albümün yolda olduğunu duyurdu. 

Collins’in Domino etiketli ikinci albümü olacak Heart’s Ease’de geleneksel İngiliz ve Amerikan şarkılarıyla karşılaşacağız ancak bu kez daha güncel tınılara da bizi bekliyor. 24 Temmuz’da paylaşılacak albüm, Lodestar’dan çok daha güçlü bir kayıt olarak lanse ediliyor ve bunda Collins’in stüdyolara alışıp özgüvenini tazelemesinin payı elbette çok büyük. Tanımadığı insanların karşısında şarkı söylemenin oldukça gerginlik verici bir eylem olduğunu düşünen müzisyen hislerini şöyle aktarıyor: “Lodestar o kadar da kötü değildi, değil mi? Albümü evde kaydetmek zorundaydım çünkü tanımadığım birinin önünde şarkı söylemek beni inanılmaz geriyor. Bu kez stüdyoya girmemize rağmen çok daha rahattım.” 

Albümden dinlemeye açılan ilk parça “Wondrous Love”, 18. yüzyıl İngiltere’sinde korsanlıkla suçlanıp asılan Kaptan William Kidd hakkında. Collins, parçayı ilk defa Alabamalı bir arp topluluğundan dinliyor ve 1959 yılında etnomüzikolog kimliğiyle de bilinen Alan Lomax ile kaydediyor. “Wondrous Love”ı uzun yıllar hafızasında beslediği diğer parçalardan ayırarak duyulma zamanının geldiğine inanan Collins’le gelenekler arası bir yolculuğa çıkmak isteyenler için video hemen aşağıda.

Yazı: Asena Büyük