Şiir akşamı: Dilek Mayatürk

 „İki omuzda iki solgun gül taşırlar
Sarılmaya sarılmaya
Dikenlere bile sorsalar
Der: O kollar bahçeden değil“*

Bant Mag. Havuz / Bina’da şiir akşamı! Berlin’de yaşayan şair Dilek Mayatürk, 5 Aralık Salı; Bir Daha Yok Çiçeği (2021) ve Brache (2020) başlıklı kitaplarından seçtiği şiirleri Türkçe ve Almanca olarak okuyacak. Moderasyonunu şair Haydar Ergülen’in yapacağı sohbette ise şiire göçmenin uzun yolu, yeni bir dili yurt edinmenin olasılığı, iki dilde düşünmek ve yazmanın zorluğu ve / veya zevki üzerine konuşulacak. Söyleşi Türkçe olacak.

Goethe Institut ve Tarabya Kültür Akademisi ortaklığı ile.

Dilek Mayatürk hakkında

1986’da İstanbul’da dünyaya geldi ve burada başladığı sosyoloji öğrenimini, Avusturya Alpen Adria Klagenfurt Üniversitesi’nde sürdürdü. Belgesel film yapımcısı ve metin yazarı olarak farklı mecralarda ürün verdi.Yayımlanmış şiir kitapları şöyle: Cesaret Koleksiyonu (Yeniinsan Yayınevi, 2014), Brache (Hanser Berlin, 2020) ve Bir Daha Yok Çiçeği (Klaros Yayınları, 2021). Mayatürk’ün edebi çalışmaları Berlin Kültür Senatosu, Schloss Wiepersdorf, Preußische Seehandlung Vakfı gibi kurumlarca edebiyat bursuna değer görüldü. Şair, Ekim 2023 ile Ocak 2024 tarihleri arasında konuk sanatçı olarak Tarabya Kültür Akademisi’nde bulunacak.

Haydar Ergülen hakkında

1956’da Eskişehir’de doğdu. ODTÜ Sosyoloji’yi bitirdi. Reklam yazarlığı yaptı, üniversitelerde dersler verdi. 60 şiir ve düzyazı kitabı var; yazdıkları, altı yabancı dilde yayımlandı. Behçet Necatigil, Cemal Süreya, Metin Altıok, Altın Portakal, Cahit Külebi şiir ödülleriyle Vedat Günyol Deneme Ödülü’nü ve tüm eserleriyle Vedat Türkali Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Radikal, Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Birgün gazetesinde yazıyor. İdil’in sevgilisi, Nar’ın babası. Aşırı Eskişehirli ve Eskişehirsporlu. Altı kedili. 

*Bir Daha Yok Çiçeği , „Sözüm Ona Dünya“ şiirinden alıntı.

Kapı açılış: 20.00
Kapasite 50 kişiyle sınırlı.

Giriş ücretsiz.

Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/