Simge Pınar ile Jam Session kapsamında vereceği konserden önce...

Jam Session’ın İstanbul’un iki yakasına yayılan konser ve söyleşi programının ikinci haftasındayız. Festival kapsamında 13 Mart Cuma akşamı Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde ilk albümü Güzel Şeyler’le yere sağlam basan bir şarkı yazarı olduğunu ispatlayan Simge Pınar’ı dinleyeceğiz.

Sahnede hayranı olduğu müzisyenlerle birlikte çaldığını söyleyen Simge Pınar’a, konser öncesinde canlı performanslarına dair sorularımızı sorduk.

Şarkı yazım sürecinde şarkıların canlı olarak nasıl performe edilecekleri ne kadar belirleyici oluyor?

Yazım sürecinde bunu çok düşünmüyorum sanırım. Şarkıyla yalnız kalıyor ve onu tamamlamaya odaklanıyorum. Ancak prodüksiyon aşamasında, şarkıları insanlarla paylaşma heyecanı sardığında hayal etmeye, performans üzerine kafa yormaya başlıyorum. 

Şarkıların canlı çaldıkça ne şekillerde dönüştüklerine inanıyorsun? 

Ne şanslıyım ki konserlerimde hayran olduğum, çok yetenekli müzisyenlerle beraber çalıyorum. Şarkıları albüm prodüksiyonlarına yakın çalmayı önemsiyoruz, büyük ölçüde başarıyoruz da; fakat her performans o günkü seyirciye, mekâna, hissiyatımıza ve daha başka pek çok değişkene göre bir öncekinden farklı oluyor ve bence olmalı da. 

Sahnede çalarken genel olarak kendini nasıl hissediyorsun?

Herhâlde müzik kariyerimin ilk yıllarında olduğum için, her seferinde çok heyecanlanıyorum  ve bu müthiş bir şey tabii. Konserde grubumla ve dinleyiciyle bir bütün hissettiğim anların peşindeyim; onları yakaladığımda benden mutlusu yok. Şarkılarımı benimle birlikte söyleyen dinleyicilerle göz göze geldiğimde heyecanım biraz olsun diniyor ve kendimi anın büyüsüne bırakabiliyorum. 

Bu konserde dinleyiciyi bekleyen nelerden bahsedebilirsin?

13 Mart’ta ikinci defa Bant Mag. Havuz/ Bina’da olacağız. İlk albümüm Güzel Şeyler’den şarkılarla birlikte bu konserde daha önce hiç çalmadığımız bir şarkımı çalacağız, bunun için sabırsızlanıyorum! Konserde görüşmek dileğiyle…