Sinema dünyasının salgınla mücadelesinde yeni perde: Robert Pattinson ve “The Batman”

COVID-19 sürecinin sinema dünyasındaki etkileri dalga dalga büyümeye devam ediyor. Vizyon tarihi defalarca değiştirilen, çekim ve prodüksiyonları yarıda kalan ya da ertelenen filmlerle sektörde oluşan ciddi hasarların etkilerinin geçmesi uzun yıllar sürecek gibi görünüyor.

Matt Reeves’in daha önce defalarca farklı mecralara taşınmış, sinematik evrende birçok ayrı seriye konu olmuş Batman’i yeni bir uyarlamayla beyazperdeye taşıyacak olması ilk başlarda karakterin ve dâhil olduğu evrenin suyunu çıkaran yapımlara bir yenisinin daha ekleneceği endişesini yaratmıştı. Yaratılan oyuncu kadrosu göz kamaştırsa da Bruce Wayne’i canlandırmak üzere Robert Pattinson’da karar kılınması, birçok Kara Şövalye hayranı tarafından eleştirilmişti. Sinema dünyasında bu karakteri oynayacak en genç aktör olan Robert Pattinson’la çekimler 2020 başlarında Glasgow’da start almış, ardından patlak veren salgınla yarıda kalmıştı. İlk olarak Haziran 2021 olarak belirlenen vizyon tarihi de bununla birlikte Ekim 2021 olarak güncellenmişti. 

Pattinson’a dair soru işaretlerini, büyük bir kesim için ortadan kaldıran, The Batman filminden paylaşılan ilk fragman oldu. 23 Ağustos 2020 günü internet âleminin en büyük odak noktası hâline gelen bu fragmanla, Robert Pattinson seçiminin ne kadar doğru olduğu yönünde âdeta ağız birliğine gidildi. Birkaç dakikalık fragmanın bu çıkarımı yapmak için ne kadar yeterli olduğu tartışma konusu tabii ama hem diğer karakterlere hem Bruce Wayne’e yaklaşımıyla Matt Reeves ve ekibine gelen övgüler bir çığ gibi büyüdü. 2000’lerde sinematik uyarlamalar konusunda Marvel’ın gölgesinde kalan DC Comics’in sonunda doğru bir hamle yaptığı konuşuluyordu.

Aylar sonra prodüksiyona geri dönen birçok büyük ölçekli dizi ve film gibi, The Batman çekimlerine de geçtiğimiz günlerde başlandı. Dün gece Warner Bros.’un Londra’nın biraz dışındaki bir stüdyoda devam eden çekimlerden verdiği haber yeni bir zorunlu molayla karşı karşıya olduklarına işaret ediyordu: “The Batman prodüksiyon ekibinden bir kişinin COVID-19 testi pozitif çıktı ve gerekli protokollere bağlı kalarak izolasyona alındı. Çekimler geçici olarak durduruldu.”

Testi pozitif çıkan kişinin kimliğini ortaya çıkaran Vanity Fair oldu. İsmi verilmeyen “güvenilir bir kaynağa” dayandırılan iddia, Robert Pattinson’ın COVID-19’a yakalandığı yönündeydi. Henüz resmî bir açıklama gelmiş olmasa da filmin vizyon tarihinin yine ertelenme ihtimali epey yüksek. Çekimlere ne zaman devam edilebileceği Pattinson’ın tedavi sürecine bağlı olacak ama setteki pozitif testlerin sayısının artmayacağının da bir garantisi yok. Bu gelişme, The Batman filmini etkilemesinin ötesinde yakın gelecekte sete dönecek diğer yapımlar için de endişe verici. 

Robert Pattinson’ın rol aldığı bir diğer hit film Tenet de uzun ertelemelerin ardından geçtiğimiz hafta vizyon görmüştü.