Sıradışı yerlerde kaydedilmiş 5 albüm

PJ Harvey geçtiğimiz günlerde dokuzuncu albümünü, Recording In Progress isimli bir sergi kapsamında sokağa kurulacak bir tür portatif stüdyoda kaydedeceğini duyurdu. Londra’da 16 Ocak – 14 Şubat tarihleri arasında, PJ Harvey yeni albümünü herkesin huzurunda kaydediyor olacak. Bunun üzerine hafızalarımızı biraz zorladık, biraz Google’a danıştık ve sıradışı yerlerde kaydedilmiş beş farklı albümü sıraladık. 

Nine Inch Nails – The Downward Spiral

Bu kült Nine Inch Nails albümü ve ondan iki sene önce yayınlanan Broken isimli EP, bir dönem grubun beyni Trent Reznor’ın evi olarak da kullandığı bir malikanede kaydedilmiş. Los Angeles’taki 10050 Cielo Drive’da yer alan malikane aynı zamanda ünlü oyuncu Sharon Tate ve arkadaşlarının Charles Manson ve ailesi tarafından öldürüldüğü yer!

Godspeed You! Black Emperor – Slow Riot for New Zerø Kanada E.P.

GY!BE, 1999 yılında yayınladığı Slow Riot for New Zerø Kanada E.P.‘nin kayıtları için Toronto’daki bir benzin istasyonunu seçmişti. Uzun soluklu iki şarkıdan oluşan kayıt, Rate Your Music kullanıcıları tarafından tüm zamanların en iyi EP’si olarak seçilmişti.

Burzum – Dauði Baldrs/Hliðskjálf 

Norveçli müzisyen Varg Vikernes’in projesi Burzum’un 90’lı yıllarda kaydedilen bu iki albümü de kayıt stüdosu olarak kullanılan yer itibariyle öne çıkıyor. Cinayet ve kundakçılık suçlarıyla hapiste olan Vikernes, söz konusu albümleri hapishanede ve sadece bir syntheziser kullanarak kaydetti. Ortaya da Burzum’un alışılmış müziğinden bir hayli farklı iki albüm çıktı.

http://www.youtube.com/watch?v=hIMvoIs-Dv0

Animal Collective – Campfire Songs

Animal Collective’in üçüncü uzunçaları Campfire Songs, isminden de anlaşılacağı üzere bir kamp ateşi etrafında, kalabalık halde vakit geçirirken kaydedilmiş. Noah Lennox’un anlattığına göre, grup bir ay boyunca prova yapıp, kamp ateşi etrafında bir grup halinde söylenebilecek şarkılar yapmak istemiş. Lennox’a göre bu albüm, grubun vokal melodilerine yaklaşımı konusunda kilit rol oynuyor.

The Drones – Gala Mill

Avustralyalı grup The Drones’un 2006 yılında ATP etiketiyle yayınlanan albümü Gala Mill, Tasmania’daki terk edilmiş bir çiftliğin değirmeninde kaydedilmiş. Grubun Avustralya tarihinden çeşitli olaylar hakkında yazdığı şarkılara yer verdiği albümün kayıtları hakkında bir röportaj veren solist Gareth Liddiard, ”Alışılmış stüdyolar kimi zaman sıkıcı olabilir” demişti.